SorularınızYazarlar

Ölümü Çok Düşünme ve Tefekkür Nedir ?

tefekkur_1421229976
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

 Derin düşünme, âlemde ki güzelliğin her şeyin şuuruna varma, Allah’ın büyüklüğü karşısında zihni yorma hayran kalma… Ayrıca ona her gün beş vakit secde de şükür etmektir yapabiliyorsan ne mutlu sana. Ayrıca tefekkürün zıddı ise, fikirsizlik ve düşüncesizlik demek, şeytan ile dost olmak demek.

Müslüman olarak yüce dinimizin emrini ve onun güzelliğini adeta unutur olduk. Artık güzelliğe elimiz ulaşmıyor, elimiz vermiyor ayrıca güzel söz söylemiyor dilimiz, güzelliğin yolunu açmak için ayaklarımız adım atmaz hale geldi. Kendi kendimize kendi halimizde yaşar hale geldik. Oysa dinimiz, toplu halde birlik beraberlik içinde yaşamamızı emrediyor bize… Bu telaş ve bu kadar fazla dünya malı kazanma, hırsı nedir? Ölürken giyeceğimiz, bir metre kefen bezi ve gerisinde dünyada kalacak, dünya malı götürmeyeceğiz ki, yapılan Salih amel ve kazancımızla yapılan iyilik varsa, onu götüreceğiz. Nefse bakarsan, o ipek elbiselerde saraylarda yan gelip yatmayı isteyecektir.
 

Hz. Peygamber: “Dünyevî zevkleri kıran ve tûl-i emeli unutturan ölümü çokça hatırlayınız.”(Tirmizî, Zühd, 4; Nesaî, Cenaiz, 3; İbn Mace, Zühd, 31)

Buyurur biz kullara. Üç günlük dünya için, insan kalbi kırmaya yıkmaya değmez ki. Bir defasında da nur Peygamberimize

” Zeki müminin kim olduğu” sorulmuştu da şu karşılığı vermişti: “Ölümü çokça hatırlayan ve ölümden sonrasına iyi hazırlanandır.”(İbnMace, Zühd, 31) demiştir.
 

Her zaman tefekküre dalsak “Bir saat tefekkür bir sene nafile ibadetten hayırlıdır.” hadis-i şerifi gelir aklımıza.

Sonuçta hepimiz ölümlüyüz, öldükten sonra Yüce Allah (c.c.) hesap vereceğiz. İnsanın nefsini bilmesi ve yüce Allah’ı bilmesi kalp kırmaması en güzeli değimlidir. Ölüm nerede ne nasıl ne zaman geleceği belli değil ve hepimiz ölecek yaşta olduğumuza göre nefret ve kin ile olmak yerine merhamet kardeşlik birlik ve beraberliğin nur Kur’an ve Sünnet peşinde gitmeliyiz. Bizi dünya zevkleri fikirsiz fikirler peşinde sürükleyen şeytan, ve onun dostlarını terk etmek gerekir. Nur Kuran ve Nur Sünnet peşinde gitmek hem dünya hem de ahiret saadetimiz için gereklidir. Kendi ellerimizle gereksiz yollarda gönlümüzü kanatmayalım, güven ve vefa duygusunu yitirmeyelim bu bize saadet ve mutluluk için yetecektir. Yüce Allah’ın büyüklüğünü tefekkür etmeye ve ölümü çok hatırlamak nefsi dizginlemek ve şeytandan kaçmaya vesile olacaktır. Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu