AhiretYazarlar

Ölümden Kurtuluş Yoktur ve Oraya Gittikten Sonrada Geriye Dönüş Yoktur

Bu olayı arkadaşını rüyasında gören kişi anlatıyor!

Ben karanlıktan ve yalnız kalmaktan çok korkuyordum. Öyle ki gece olduğunda üzerime bir korku sarıyordu. Yalnız kalmamak için elimden gelen gayreti sarf ediyordum. Bütün çabam, yalnız ve karanlıkta kalmamaktı. Zenginim malım mülküm vardı. Arkadaşlarımla günümü gün ediyordum.

Bir gün arkadaşlarımla bir yere giderken kaza yaptık. Bir anda karanlıkta kaldım. O çok korktuğum ve hep kaçtığım karanlık beni yakalamıştı. Bağırdım “beni kurtarın” diye. Kimse beni duymadı. Gaipten bir ses “geçti artık” dedi. Bir anda ölüm korkusu sardı o sese dedim ki “ama ben yarın ihaleye girecektim ve çok önemli bir ihale idi, ihaleden kazanacağım para ile oğluma, kızıma araba alacaktım. Daha ben çok gencim, yapacağım çok şeyler var, çocuklarım ne olacak, onların bana ihtiyacı var. Ben bunları konuşurken etraftan insanlar toplanmış ne olduğunu birbirlerine soruyorlardı. İçlerinden birisi “gencecik adam ölmüş” dedi. Bağırdım “hayır ben ölmedim” dedim ama kimse beni duymadı. Beni aldılar, karanlık bir yere götürdüler, soğuktu ve ben çok korkuyordum, en sonunda o karanlık beni bulmuştu. Ne kadar bağırsam da ne kadar yardım istesem de artık beni duyan yoktu. Bir müddet sonra beni aldılar, yıkamak için gasilhaneye götürdüler. Orada kalkmak istedim “ben kendim yıkanırım” dedim ama hiç bir yerimi kıpırdatamıyordum. Beni yıkadılar, kefenleyip tabutun içine koydular. Evimin çok yakınında olan camiye götürüyorlardı. Daha önce ben buraya hiç gelmemiştim ama kırk yaşıma gelince artık hiç kaçırmadan hep gelecektim. Feryat ettim, “kurtarın beni geri dönmek istiyorum” dedim. Gaipten bir ses “geçti artık geçti” dedi.

Namazımı kıldılar. Evet ben daha önce hiç böyle bir şey duymamıştım ama yaşım ilerleyince kılacaktım. Namazdan sonra tabutumu omuzlayıp mezarlığa doğru yola çıktılar. Dışarıda galiba yağmur yağıyordu. Omuzunda taşıyan arkadaşımın biri dedi ki “Tam ölecek günü buldu mübarek, yeni takım elbiselerim çamur oldu” diğer arkadaşım ise “evet ya! bu günde benim çok önemli bir toplantım vardı onun yüzünden katılamıyorum” diyordu. O zaman anladım hata yaptığımı, ben bu arkadaşlarım için ailemi bile ihmal etmiştim. Paramı bunlar için hiç düşünmeden harcamıştım. Ama onlar benim için neler söylüyorlardı. Çok pişman oldum. Bağırdım “geri dönmek istiyorum, aynı hataları bir daha asla yapmayacağım” dedim. Gaipten bir ses “geçti artık geçti” dedi. Beni çok korktuğum o karanlık ve soğuk kabre koydular. Üzerime toprak atarlarken yine bağırdım “beni kurtarın geri dönmek istiyorum” dedim. Yan taraftan bir pencere açılıp “daha anlamadın mı be adam! buraya gelen bir daha geri dönemez” dedi. Yaptıklarımdan çok pişman oldum ama hiç bir faydası yoktu artık. Rüyasının devamında vefat etmiş olan arkadaşı kendisine şöyle der: “Ben hata ettim dünyamı da ahiretimi de kararttım, sen aynı hatayı yapma! bu gördüğün olayları herkese anlat ki ibret alsınlar.”

Bu kıssadan ibret alarak, pişman olmamak için ibadetlerimizi her zaman yerine getirmeye gayret göstermeliyiz. Aynen hadis-i şerifte buyrulduğu gibi: “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, hemen ölecekmiş gibi ahiret için çalışın.” düsturuna uygun yaşamalıyız. Ölüme hazırlıklı olan ölümden korkmaz.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Sorular & Yorumlar

  1. Allah razı olsun kardeşim bu güzel ibretlik yazınız için, Rabbim kendisine kul, habibine ümmet olarak kul olanlardan eylesin. Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu