Kurban

Ölmüş Kimseye Kurban Kesilir mi?

Ölmüş kimseler için kurban kesilir mi? Ölü kurbanı diye bir kurban var mıdır? Ölmüş birisi için kurban kesip sevabı ölüye bağışlanır mı? gibi sorulara cevap verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Son yıllarda halkımız arasında yaygınlaşma gösteren; “ölü kurbanı” veya “kabir kurbanı” diye anılıp isimlendirilen bir kurban yoktur. Ancak, ölmüş birisi adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir.

Kurban borcu olup da hayatta iken vasiyet eden kişinin bıraktığı miras yeterli ise, mirasçıları tarafından vasiyetinin yerine getirilmesi uygun olur. Vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez.

Ancak bir kimse, sevabını ölmüş anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına veya fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir bunda bir sakınca yoktur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu