Kurban

Ölmüş Kimseler İçin Kurban Kesilir mi?

Hakkın rahmetine kavuşmuş, yani ölmüş kimseler için kurban kesilir mi? Hocam, ölmüş yakınlarımı, sevdiklerimiz için kurban kesebilir miyiz?

Cevap: Bir kimse, sevabını ölmüş bir akrabasına veya sevdiği bir kişiye bağışlamak üzere kurban kesebilir. Tıpkı ölen bir insanın ardından onun adına sadaka verildiği, hac yapıldığı gibi… Nitekim Peygamber Efendimiz, ümmetinden kurban kesemeyenler adına kurban kesmiştir. (Taberanî, Mucemu’l-Kebir, 3/182; Heysemî, Mecmau’z-Zevaid, 4/23)

Son yıllarda insanlarımız arasında yaygınlaşma eğilimi gösteren; “ölü kurbanı” veya “kabir kurbanı” diye adlandırılan bir kurban çeşidi asla yoktur. Fakat ölmüş olan birisi adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesebiliriz. Kurban borcu olup da hayatta iken vasiyet eden kişinin bıraktığı miras eğer yeterli ise, mirasçıları tarafından vasiyetinin mutlaka yerine getirilmesi gerekir. Vasiyeti yoksa ölen kişiler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmemektedir.

Bir kimse, sevabını ölmüş olan anne veya babasına ya da yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir muhtaç düşkün kişilere bağış yapabileceği gibi, kurban da kesebilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu