Hadisler

Ölmeden Önce Ölünüz! Ne Demektir?

Hocam “ölmeden önce ölünüz!” ne demektir? Bu hadis i şerifi nasıl anlamalıyız?

Değerli ziyaretçimiz, İnsanoğlu, kendisinin aciz olduğunu dünya hayatının aldatıcı ahiret aleminin ise çok yakın olduğunu, tam manasıyla,  öldüğünde anlar. Burada anlatılmak istenen şey ölmeden evvel uyanmamız, yaşantımıza dikkat etmemiz gerektiğidir. Bu sözden anlamamız gereken  insanoğlu, dünyayı misafirhane, vücudunu ise emanet bilmelidir. Böyle bilen insan, ölmeden önce ölmüş demektir.

İnsan ölümle beraber hayatının hesabını da vermeye başlar. bundan dolayı; ömür hesabını daha dünyada iken yapan kimse, ölmeden önce ölmüş demektir bu dünyada iken daha yaşıyorken âhiret için hazırlık yapmalıyız.

Ölünce elimizden, tüm azalarımız alınır. Bu nimetlerden mahrum kalırız. Bundan dolayı düşünerek, orada işine yarayacakları ibadetleri burada öğrenen ve uygulayan orada konuşulacakları burada dinleyen insan, ölmeden evvel ölmüş demektir.

Ölümle insanoğlu Hakka yönelir, Rabbine döner. Ölmeden evvel ölen kimseler, Rabbine bu dünyada rücu ederler; hayatlarını ilâhî emirler içinde geçirirler; Allah’ın rahmetine dünyada iltica eder, öfkesinden de yine dünyada korkarlar Ahirette de Rabbimiz kendilerinden razı olur.

Ölmeden evvel ölmek, bu dünyada büyük bir saadettir.Ölmeden evvel ölmenin sırrına eren kimseler de ölümü hayatta iken geçmiş, mahşere bu dünya hayatında çıkmış, hesaplarını burada vermiş ve itaatkâr bir kul olarak Rabbine yönelmişlerdir.

Ne mutlu ölmeden önce ölen değerli insanlara.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu