Sorularınız

Ölen Kardeşim İçin Neler Yapmalıyım?

Merhaba, yakın bir zamanda erkek kardeşim vefat etti. Askerden geldikten tam 40 gün sonra, 21 yaşında. Son nefesinde imanını koruduğunu ümit ediyorum. Elhamdülillah Müslümanız, Hanefi mezhebindeniz. Allah’a şükür İslami şartlara uygun bir şekilde defnedildi. Sonrasında yaptıklarımı ve yapmak istediklerimi ayrıntılı yazacağım ki bir yanlış veya eksiğim varsa lütfen düzeltin. Daha da önemlisi daha başka neler yapabilirim bana fikir verebilirseniz minnettar olurum. Her gün Kur’an-ı Kerim okuyorum, hem hatmetmek niyetiyle baştan başladım hem de ayrıca uzun/kısa sure ve dualar okuyorum Yasin, Tebareke, Kehf (özellikle perşembe akşamları), Rahman vb. Kıldığım namazların, okuduğum Kur’an’nın tüm sevabını öncelikle bir nevi teşekkür mahiyetinde Hz. Muhammet (S.A.V)’e sonra belirli bir silsileyle devam ederek en son kardeşime hediye edip Allah’tan kabul edip ulaştırmasını diliyorum.
Kişi vefat ettikten sonra da amel defterinin açık kalabileceğini belirten hadisler okudum, ancak yaşı itibariyle ardında onun için dua edecek ne hayırlı bir evlat bırakabildi, ne de faydalanılacak bir ilim. Namaz, oruç ve zekat borçları da var.

Zekat borçlarını en kısa zamanda ödeyeceğim Allah nasip ederse, oruç borçlarını da her gün için bir ihtiyaç sahibi aileyi doyuracak kadar tahıl/kuru gıda alıp vereceğim, bunun için lösemili çocukların ihtiyaç sahibi ailelerine ulaştırılmak üzere LÖSEV vakfının gıda yardımı kabul ettiğini öğrendim oraya vereceğim inşallah..
Ne yazık ki namaz borcunun ödenmeyeceğine dair yazılarla karşılaştım. Dinin direği olan namaz borcunu mutlaka ödemem gerektiğine inanıyorum, devir ve ıskat yoluyla ödemek yerine ablası olarak onun adına namaz kılabilir miyim? Ya da onun adına hacca gidebilir miyim? Son olarak sormak istediğim soru istihare namazıyla ilgili, ne yazık ki bu başlıkta sadece istenilen iş, mal ya da birlikteliğin hayırlı olup olmadığının anlaşılması için kılınacağının üzerinde durulmuş. Peki ben kardeşimin hali nicedir, azapta mı yoksa ferah mı, onun için ne yapabilirim.. bunları öğrenmek için istihare yapmam doğru olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim. Allah imanlı yaşamayı ve imanlı ölmeyi, Allah peygamber efendimiz Hz Muhammet Mustafa (S.A.V)’e layık ümmet olabilmeyi, mü’min kardeşlerimizle Cennetinde buluşmayı nasip etsin.

cevapDeğerli ziyaretçimiz, öncelikle başınız sağ olsun. Yüce Mevla’mız kardeşinizin günahlarını bağışlasın. Anladığımız kadarı ile elinizden geldiğince yapılması gerekenleri zaten yapıyorsunuz. Kardeşinizin yerine namaz kılamazsınız, oruç tutamazsınız ve hacca gidemezsiniz. Fakat onun için bağışlanma dileyebilir dua edebilir örneğin yaptığınız gibi Kuran ı Kerim okuyabilirsiniz. Kardeşiniz arkasında belki hayırlı bir evlat bırakamamış olabilir fakat sizin gibi hayırlı bir kardeş bıraktığı için çok şanlı. Size tavsiyemiz kendinizi de çok yıpratmadan kardeşiniz için dua etmeniz gönlünüzden geçtiğince ve durumunuz el verdiğince hayır yapmanızdır. Yüce Mevla’mız merhamet ve af sahibidir siz elinizden geleni yaparsanız Yüce Mevla’mız emeklerinizi asla boşa çıkarmayacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu