Sorularınız

Okullardaki Karma Durum Hakkında Sorularım Var

Selamu Aleyküm. Okullarda karma bir şekilde eğitim görüyoruz. Bu şekilde eğitim görmek caiz midir? Yoksa caiz olup olmama durumu bizim takındığımız tavra mı bağlıdır? Türkiye’de bu sistem yaygın olduğundan doğru dürüst cevap bulamadım kendime. Allah için korkmadan doğruyu söyleyin, bize de yardımcı olun. “Okuyup dinimize hizmet edelim, müslümanlara yardım edelim” gibi düşünceler şeytanın aldatmacası mı? Kendini haramlardan kurtaramayan kime yardım edecek? Selamu Aleyküm.

cevapDeğerli ziyaretçimiz, sorunuzda anladığımız kadarı ile net cevap istiyorsunuz. Kısa ve net olarak şöyle bir cevap verebiliriz. İslam dininde ergenlik çağına ulaşmış erkek ve kızın aynı yerde eğitim alması kesinlikle caiz değildir. Bu noktada ise peki ne yapmalı sorusu gelmektedir. Kişi seçimini yapmalıdır ya eğitim hayatından vazgeçmelidir yada çözüm var ise örneğin kız meslek liseleri gibi bir çözümle eğitimi tamamlamalıdır. Açık öğretimde bir çözüm olabilir. Şüphe yok ki  günümüz dünyasında bu kadar takva sahibi olmak ahiret açısından çok değerlidir. Fakat dünya açısından ise sıkıntılar doğurabilir. Bu nedenle böyle bir karar alınca sıkıntılarıda sırtlamak gerekir. Tabi şu da bir hakikat ki Yüce Mevla’mız kulu ile beraberdir. “Okuyup dinimize hizmet edelim, Müslümanlara yardım edelim” gibi düşünceler şeytanın aldatmacası mı? Bu kişiye göre değişebilir kişi samimi olursa belki sonrasında faydalı işler yapabilir yada şeytanın aldatmasına uyarak kötü işlerde yapabilir. Eğer siz ne tavsiye edersiniz derseniz ise cevabımız tavsiye vermiyoruz olacaktır. Zira siz net bir cevap istediniz bizde kendi düşüncelerimizi ortaya koymadan direk olarak İslam dininde ki bu konuya yaklaşımı ifade etmeye çalıştık. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu