İslam Alimi

Okulda Öğretilen Dini Küfürler İçin Ne Yapmalıyız?

Okulda tarih sosyal bilgiler gibi derslerde küfür şeyler mi öğretiliyordur. Buna da bir baksanız mesela çocuk küfüre düşeceği şeyler öğrendi ergenlikte sonra küfre tövbe etti ama gene okula devam etti bu küfür mü birde öğretilen şeyin küfür olup olmadığını nasıl anlayacak.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, günümüz okulları gerçekten eleştirilebilinir. Ancak durumun sizin bahsettiğiniz kadar vahim olduğunu düşünmüyoruz. Öğrenciler ister istemez okullarda günahlara düşebilmektedir. Ancak bunları küfür olarak değerlendirmek yanlış olacaktır.

Bir konunun küfür olup olmadığını anlayabilmeniz için akaid dersi almak gerekmektedir. Eğer böyle bir ders almak mümkün olmuyor ise Diyanet İşleri Yayın evinden yayınlanmış olan akaid ile alakalı eserlerden istifade edebilirsiniz. Bununla birlikte takıldığınız noktalarda din görevlilerine sorabilir veya sitemiz aracılığı ile bize sorularınızı ulaştırabilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Aslıhan Uslu dedi ki:

  Sanırım soruyu soran kişi,.”Güncel İtikad Meseleleri” (Ebu Hanzala) adlı kitapta da bahsedilen şeyleri kastetmis. Ben de şimdi bu kitaba internet ortamında bir göz attım. Çoğu okuldaki (dini okullar hariç) neredeyse her şeyin küfür olduğundan bahsediyor. Beni de endiselendirdi bu durum. Lütfen bizi bilgilendirebilir misiniz?

 2. Berat dedi ki:

  Hocam Allah askina yardim et ni hastalık oluştu her şeyi kafaya takiyorim ben takmiyorum aklima geliyor lutfen yardım et hocam Allah askina

 3. cevapverirmisiniz dedi ki:

  başka şeylerden bazı sebeblerden küfre düşüldüyse eğer yani aynı konuları görmek küfür deil öyle mi neden bunun okulda görülen şeylerin küfür oldunu söyleyen çok site var acaba

  1. islamalimi dedi ki:

   Bazı kimseler insanlara küfre girdin demekten hoşlanıyor her halde. İslam dininde küfür çok önemli bir konudur ve her şeye küfür demek büyük bir yanlıştır.

 4. cevapverirmisiniz dedi ki:

  peji dedigim gibi daha önce küfre düşülmüşse birçok kez tevbe ettkikten sora aynı şeyleri örenmek okulda bu küfür olur mu mesela laiklik iyidir denilmişse cumhuriyet övülmüşse ilk insanlar konuşamaz akılsızdır diye inanılmışsa vebenzeri

  1. islamalimi dedi ki:

   Laikliği okumak veya cumhuriyeti övmek bir Müslümanı küfüre sokmamaktadır.

  2. islamalimi dedi ki:

   laiklik islama aykiridir..
   bi insan laikse musluman olamaz cunku laikligi kabul eden kisi Allah in kanunlarini red etmis olur dolayisiyla da kufre girmis ve islama aykiri davranista bulunmustur.

   1. Mümin Kardeş dedi ki:

    Hayır asla değildir.Bu büyük bir hatadır.Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.Asla dine karşı gelmez Kur-an ı Kerimde böyle bir günah yoktur..

BİR YORUM YAZ