GenelSorularınız

Okula İlim Öğrenmek İçin Giden Kimse Allah Yolunda Olur mu?

Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve selllem buyurdular:”İlim öğrenmek için (evinden) çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır.” Hadîs-i Şerîf inde okula gitmekdemi kastediliyor ilim öğrenmek dediği için açıklar mısınız?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, öncelikle bu güzel sorunuz için ve paylaştığınız çok değerli hadis i şerif için teşekkür ederiz. Bilmelisiniz ki İslam dininde ilim bilinenden çok daha önemlidir ve bununla birlikte İslam dininin ilim anlayışında sadece dini ilimler yoktur. Dolayısı ile örneğin bir doktor tıp okuyarak aslında ilim yolundadır. Ancak bu noktada şöyle bir önemli nokta vardır.

Örnekte verdiğimiz tıp öğrencisi tıp okurken aynı zamanda namazlarını aksatmıyor ise dini vecibelerini yerine getiriyor ise ve bu aldığı ilim ile beraber dini ilmine de ilgi duyuyor ve bir yandan dini ilimleri de alıyor ise bu öğrenci hadis i şerifte belirtildiği üzere evinden çıkıp okuldan eve gelinceye kadar Allah yolundadır. Şimdi sorunuzda ki hadis i şerifi kaynağı ile birlikte tekrar zikredelim: “İlim tahsil etmek için yolculuğa çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır.” [Tirmizî, İlim 2]

Konu ile alakalı olan bir hadis i şerif ile konumuzu sonlandıralım:  “İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır.”(İbn Mace, Mukaddime, 17).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Okul hayatım devam ediyor. Fakat ben bu kadar günahın içerisinde okula devam edip etmemem konusunda çok kararsızım. Karşımıza bir öğretmen geçip ders anlattığında veya namahrem olan kişilerle aynı sınıfta bulunduğumızda günaha giriyoruz. Yaptığım herşey dünyalık bir meslek sahibi olmak, rahat bir yaşam sürmek. Ne yapmalıyım?

    1. Değerli ziyaretçimiz bu bahsettiğiniz durumlarla gün hayatımızda iş hayatımızda karşı karşıya kalmaktayız, günümüzde bu tür durumlardan kaçınmak adeta bir imkansız hale gelmiştir. Bu nedenle Okulunuzda devam etmeli ancak dini vecibelerinizden de geri kalmamalısınız. Sabırla eğitim hayatınıza devam edin ve yaşantınızla etrafınıza örnek olun. Bu örnekliğinizle bir insanın dahi doğru yaşamasına örnek olabilirseniz bu size dünya ve ahiret hayatınıza yetecektir. Yüce Mevlamız yardımcınız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu