NamazSorularınız

Okul Yüzünden Namazlarımı Aksatıyorum Kaza Yapabilir miyim?

Ben beş vakit namaza başlamak ve cuma namazlarını kaçırmamak istiyorum. Fakat okul yüzünden namazlarımı aksatıyorum kaza yapsam olur mu? Özellikle her zaman cuma namazı dışındaki namazlardan öğle ve ikindiyi kazaya bırakmak zorunda kalıyorum. Bu da beni çok üzüyor, çaresiz duruma düşürüyor.

Ayrıca okulda kılınacak mescit de yok ve bunun dışında kılmak mümkün olmuyor. Bu durumdan kurtulana kadar kazaya bıraksam caiz midir hocam?

Namazlarımı Aksatıyorum Kaza Yapabilir miyim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin. Durumunuz tabi ki zor bir durum. Ancak bildiğiniz üzere İslam dininde kaza son çare olan bir konudur. Bilerek bir vakit namazı dahi kazaya bırakmak caiz değil.

Eğer ki her yolu denediyseniz ve bir çare bulamadıysanız şöyle yapabilirsiniz. Bu durumda sorunuzda da yer verdiğiniz gibi kaza yapabilirsiniz. Tabi şu da var ki bu sorununuzu en azından Din kültürü hocanızla paylaşın. Belki size bu konuda yardımcı olabilir. Biz size bu konuda yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Devletimiz ve öğretmenlerimiz din düşmanı değillerdir. Eğer derdinizi doğru anlatırsanız öğretmenleriniz bu konuda mutlaka size yardımcı olacaklardır. Biz tam aksine sizin gibi aklı başında bir öğrencileri olduğu için sevineceklerini düşünüyoruz. İstisnalar kaideyi bozmayacaktır. Zira bizim öğretmenlerimiz dine ve dile saygı duyan, insanların eğitim alabilmesi için canla başla çalışan büyüklerimizdir.

Özetle, namazlarınızı kazaya bırakmadan önce deneyebileceğiniz her yolu samimiyetle denemelisiniz. Hiç bir yol bulamadığınız taktirde bu süreci atlatana kadar namazlarınızı kaza ederek atlatabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu