NamazSorularınız

Okul Saatleri Nedeni İle Namazlarımı Kaza Edebilir miyim?

Okul Saatleri Nedeni İle Namazlarımı Kaza Edebilir miyim?Merhaba ben 8. sınıfa gidiyorum geç olduğunu biliyorum ama namaz kılmak istiyorum. Bu sene maalesef öğretmen atamaları yüzünden geride kaldık ve artık sabah 8 den akşam 6 ya kadar ders görüceğiz benim namazlarımın hep kazasını kılmamda sakınca var mı acaba? Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle sizi tebrik ediyoruz ve hiçbir şey için geç olmadığını bilmenizi istiyoruz. Elinizden geldiğince namazlarınızı kazaya bırakmayın ve çözüm yolları bulmaya çalışın. Zira namazları kazaya bırakmak İslam dininde hiç hoş görülmeyen bir şeydir. Namazın beş vakit olmasının hikmetlerinden biride gün içerisinde farklı saatlerde kılınmasıdır. Bu nedenle namaz ibadeti vaktinde eda edilmelidir. Bildiğiniz üzere namazın on iki farzından biride Vakittir.

Fakat hiç bir yol bulamıyor iseniz en azından bu süreci atlatana kadar namazlarınızı kaza edin. Ama şu hakikati bilmenizi isteriz ki namaz ibadetini kazaya bırakılabileceği hakkında hiç bir İslam alimi fetva vermemektedir. Dolayısı ile bu konuda bir çözüm bulamıyor iseniz bu süreci atlatana kadar namazlarınızı kaza edin sözümüzü bir fetva olarak görmeyin. Tabiri caizse bizim bu tavsiyemiz içinde bulunduğunuz çaresiz duruma çaresizce verilmiş bir tavsiyedir.

Özetle, size tavsiyemiz sabır ve samimiyet ile namaza devam etmenizdir. Yüce Mevla’mız size hiç ummadığınız yerlerden kapılar açacaktır. Sizi Mevla’ya emanet ediyoruz. Yüce Mevla’mız kılmış ve kılacak olduğunuz namazları kabul eylesin. Bu konu ile alakalı olan Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? ve Kaza Namazı Nasıl Kılınır? başlıklı konulara bav vurmanızda faydalar vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu