İbadet

Öğrenciyim Kiliseye Gitmek Zorunda Kalıyorum Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Amerika’ya değişim öğrencisi olarak gittim. Okulum Katolik Okulu ve ailem de Katolik. Her hafta en az 2 kez kiliseye gitmek zorunda kalıyorum. Kutsamalarına, dualarına her ne kadar kendimce katılmasam da düzenli olarak o ortamda bulunmaktan hoşnut olmuyorum. Çıkış yolları arıyorum ancak okulum Katolik olduğundan okuldan yana hiç bir kurtuluşum yok. Aileye söyledim bu durumu, bir çözüm bulacaklarını söylediler pek zannetmiyorum ama… Kısacası haftalık düzenli olarak zorunlu kiliseye gitmem de ve zorunlu olarak ayinlerine katılmam da bir sakınca var mı? Bir de onlar kendi şeylerini okurken ben de bildiğim sureleri vs. okuyabilir miyim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu sorunuzu okurken gerçek manada duygulandığımızı belirtmek isteriz. Yüce Mevla’mız sizin gibi değerli ve inançlı kardeşlerimizin yardımcısıdır. Unutmayın ki sizin inancınız, denginiz olan birçok Müslüman’ın inancından çok daha evladır. İslam dini sizin gibi zor durumda kalan ve elinde olmadığı halde bu tür durumlara düşen Müslümanları bu durumdan sorumlu tutmamaktadır. Lakin sorunuzda da belirttiğiniz gibi içinde bulunduğunuz bu durumdan kurtulmak için elinizden geleni yapmalısınız. Bununla birlikte o ortam bulunduğunuz sürede bildiğiniz duaları okumanızda fayda vardır.

Özetle, yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve size daha hayırlı kapılar açsın. Unutmayın çok ince biz çizgidesiniz hem inancınızı muhafaza etmelisiniz, hem de içerisinde bulunduğunuz toplumda ki insanların inançlarına saygı duymalısınız. Tabi bu zor bir iş, lakin zahmet ne kadar çok ise rahmette bir o kadar çoktur. Mevla’ya emanet olun.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir Soru & Yorum

  1. Önemli olan duanın nerede ve nasıl yapıldığı değil ne için yapıldığıdır. Kiliside edilen dualarda Allah içindir. Oraya gitmeyi farklı bir kültür olarak gör. Onlar kendi ayinlerine yaparken sende bildiğin şekilde dua et. Önemli ola camide ya da kiliside olmak değil amaçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu