Genel

Öğrencinin Sakalını Kesmesi Caiz midir?

Sakal kesmesi haram diye duydum bununla birlikte bazı yerlerde de memurlarda mecburi olduğundan günah olmayabilir diye söyleniyor . Peki ya okula giden birisinin elinde sadece jilet varsa ve okul da kesilmesini istiyorsa jiletle kesmesinde bir sakınca var mıdır ? (sakalı kısa olanın jilet vurması yanlış mı peygamberimizin hiç kazıtmadığını duydum).

Cevap: Evet Peygamber Efendimiz sakalını jilete vurmamıştır. Zira İslam dini fıtratı emreder ve sakal erkeğin fıtratındandır. Fakat şuda var ki yüce İslam dinimiz insana gücünden fazlasını yüklememektedir. Eğer sakalınızı kesmemeniz ilim almanıza engel olacak ise en azından ilminizi bitirene kadar gerekli kurallara uyarak sakalınızı jilete vurabilirsiniz. Ama şu da var ki aklı selim bir Müslüman bu durumundan memnun olmaz ve bu fetvayı sakal kesmeye bahane etmez. Bu konuda da her konuda olduğu gibi samimiyet çok önemlidir. Zira yüce Mevla’mız kulunun kalbinin derinliklerinde ne olduğunu en ince ayrıntısına kadar bilir.

Sakal kesmek konusunda Sakala Jilet Vurmak Caiz midir? ve Sakalda Sünnet Olan Miktar Ne Kadardır? başlıklı konulara baş vurmanızda da fayda vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu