NamazSorularınız

Öğlen Namazını Kılamıyorum İkindi İle Birlikte Kılabilir miyim ?

Hocam ben 18 yaşındayım yurt dışında yaşıyorum. iki senedir çok şükür namaz kılıyorum. Öğrenci olduğum için bazı namazlarımı kılamıyorum mesela öğlen ve kılabilecek bir yerim yok. Bunun için eve geldiğimde hemen ikindi namazı geçmemişse hem öğlen hem ikindi namazını kılıyorum ve kaza namazına niyet etmek için, niye ettim Allah rızası için en son kılamadığım öğlen namazının kazasını kılmaya diye niye ediyorum doğru mu yapıyorum ? ve öğleni kılmış gibi sevap alır mıyım ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Durumunuz zor ancak namazlarınızı kazaya bırakmamak için elinizden geleni yapmalısınız. Bu konuda çeşitli yollar aramalısınız. Ancak ne yaptıysanız olmuyorsa bu durumda eve geldiğinizde örneğin ikindi vakti girdiyse ve siz öğlen namazını kılmadıysanız “Niyet ettim en son kılmadığım öğlen namazının farzı kaza etmeye” şeklinde niyet ederek öğlen namazını kılmalısınız.

Önce öğlen namazının farzını kaza olarak kılmalısınız daha sonra ikindi namazını normal bir şekilde kılabilirsiniz. Şunu bilmelisiniz kaza namazlar hiç bir zaman vaktinde kılınan namazların aynısı olmamaktadır. Ancak yüce Mevla’mız ikram eder aynı sevabı verebilir, bu Mevla’mızın taktirine kalmıştır. Bizim ise bu konuda net bir şey söylememiz mümkün değildir. Bize düşen namazlarınızı kazaya bırakmamak için elinizden ne geliyorsa yapın demektir. Yüce Mevla’mıza emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu