AhlakYazarlar

Öfkelenince Neden Bağırırız?

Her insan bazı zamanlar öfke patlaması yaşayabilmektedir. Peki neden öfkelenince neden bağırırız? Bu konuyu özetleyen bir yazıyı sizinle paylaşıyoruz. Dilerseniz aşağıda hocamızın kendi sesinden de bu sohbeti dinleyebilirsiniz.

Rivayete göre âlimlerden biri talebeleriyle Basra kıyısında gezinirken öfke içinde tartışan bir aileye rastlamış.

Talebelerine dönmüş ve insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırır diye sormuş.

İnsanlar Neden Öfke İle Bağırırlar

Talebelerden biri, sükûnetimizi kaybettiğimiz için olabilir mi efendim diye soruyla cevap vermiş. Âlim zât tebessümle talebesinin yüzüne bakmış ve;

“Peki, öfkelendiğimiz kişi yakınımızda iken neden bağırmaya ihtiyaç duyarız, bu kişiye yumuşak bir ses tonu ile seslendiğimizde bizi duyabilecekken neden bağırarak konuşuruz?” diye sormuş.

Talebeleri âlim zâtın yüzüne bakmış ve bunu siz daha iyi açıklayabilirsiniz efendim demişler. Âlim konuya şöyle açıklık getirmiş:

“İki insan öfkelendiklerinde kalpleri birbirlerinden o kadar uzaklaşır ki, aradaki mesafe onların birbirlerini görmelerine engel olur. Uzak mesafeden seslerini birbirlerine duyurabilmek için bağırırlar. Öfkeleri arttıkça kalpleri uzaklaşır ve aradaki mesafeyi kapatmak için seslerini daha fazla yükseltmek zorunda hissederler.

Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır.

Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterlidir. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”

Daha sonra mübarek zât talebelerine bakarak şöyle devam etmiş: “Bu sebeple tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine müsaade etmeyin. Aranıza mesafe koyacak sözlerden uzak durun. Allah Teâlâ muhafaza buyursun aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”

Yâ Rabbi! Gönüllerimizi, Sen’in yüce rızâna erdirecek bir dostluk ile mâmur eyle!
Bizleri sev, bizleri sevdir, bizleri dünya ve ahirette sevindir Allâh’ım!.. Âmin!..

Öfkelenince Neden Bağırırız? Başlıklı Video

Dilerseniz Öfkemi kontrol edemiyorum başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu