İslam Alimi

Öfke Anında İsim Vermeden Küfür Etmek Kul Hakkına Girer mi ?

Hocam aklımı kurcalayan bir sorum vardı. Öfke ve sinir anında veya haksız olduğumuz durumda isim vermeden küfür etmek kul hakkına girer mi ? Cevabınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

cevapDeğerli ziyaretçimiz, İslam dininde küfür her halükarda kötü ve günah bir davranıştır. Sinirli veya öfkeli olduğunuz durumlarda haklıda olsanız veya haksız da olsanız bu sonucu değiştirmemektedir. Bununla birlikte küfür ederken isim vermeseniz de sonuç değişmeyecektir. Zira bu tür konularda sizin niyetiniz ve düşüncenizde önemlidir. Kime küfür ettiğiniz dilinizden çıkmasa da yüce Mevla’mız aslında kime küfür ettiğinizi bilmektedir. Tabi ki sağımızda ki ve solumuzda ki melekler biz kulların düşüncelerini yazmamaktadır.

Bu durumda ise işlediğiniz küfür günahı bir isme küfür şeklide değilde küfür etti şeklinde melekler tarafından yazılmaktadır. Ancak her ne kadar bu meleklerin yazdığı çok önemli olsada her şeyden önemli olan Yüce Mevla’mızın bizim her anımızı izlediği gerçeğidir. Bir kul olarak Mevla’mızın bizi izlediğini bildiğimiz halde küfür etmek isim vermesekte kul hakkına gireceği gibi günahta olacaktır. Peygamber Efendimizin bir hadis i şerifi ile konumuzu sonlandıralım:
“Yiğit dediğin, güreşte rakibini yenen kimse değildir; asıl yiğit kızdığı zaman öfkesini yenen adamdır.” (Buhârî, Edeb 76; Müslim, Birr 107, 108)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mehmet Han dedi ki:

  Ben Eskiden Ortaokulda Çok Hakaret Ediyordum,Küfür Ediyordum,Ama Kul Hakkı Olduğunu Bilmiyordum,Ne Yapmam Gerekir?

 2. Zeytin Ağacı dedi ki:

  Hocam ünlü bir insan bir internet sitesinde bir video paylaşmıştı ve bunu paylaşmayan olursa hakkımı helal etmem yazmıştı. Bende böyle bir paylaşımı görünce kimsenin duyamayacağı şekilde sinirimden isim vermeden küfür ettim. Ama attığı videoyuda paylaştım. Ne yapmam gerekir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Küfür etmek isim vermesekte kul hakkına gireceği gibi günahta olacaktır.Tövbe edin.Peygamber Efendimizin bir hadis i şerifinde şöyle buyuruyor:
   “Yiğit dediğin, güreşte rakibini yenen kimse değildir; asıl yiğit kızdığı zaman öfkesini yenen adamdır.” (Buhârî, Edeb 76; Müslim, Birr 107, 108)

BİR YORUM YAZ