İslam Alimi

Nur Kur’an Nur Sünnet ile Kendisine Yön Vermeyen, Topluma da Yön Verebilir mi?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Basiret: Doğru görüş, uzağı görüş, seziş, uyanıklık, anlayış, kavrayış, dikkat, kavrayış. Dünya hayatımızda olması gereken basiretimiz var mı, yok mu şöyle bir gözden geçirelim. Doğru görüş Müslüman için nedir? Nur Kur’an ve Nur Sünnet çok güzel, fakat ortada bununla ilgili kıpırdanma sezen ve gören var mı? Uzağı yani bir adım ötesini görerek çıkan, kimin ile çıkan Kendisi gibi Müslüman olanla, peki kendimizde gerçek Kuran ve Peygamber efendimiz (s.a.v.)tarif ettiği Müslüman mı? Hayır, öyle olsaydı zalimler Müslüman ülkelerde katliamlar yapmazdı. Uzağı boş ver bir adımlık yolda, birbirimize tahammül edemiyoruz, karşı komşunun halinden haberimiz olmadan yaşıyoruz! Seziş o dersen nedir ki? Hiç olmaz sezişle, ha dersen çarpma çırpma hak yeme o bizde sürüsüne kibrit suyu dök yak bitmez! Uyanıklık, neye din düşmanlarının adımları için uyanık olma, peki ya bizde nasıl, uyanık ol karşındakini hakkını lokmasın çal çırp gerisini boş ver gitsin mantığı…

Kavrayış diğerleri ile beraber Nur Kuran Nur Sünnet ile hayatı ölümden sonrasını kavramak anlamak, ama gel gör ki, hak almayı, haram lokma yemeyi çalıp çırpmayı dahi vazgeçmeyi kavramaktan aciz iken, hayatı ve ölüm ötesini kim kavrayacak, yan gelip yatmak var iken, nefret peşinde nefreti kavramak koşmak var iken… Dikkat, günah işlememeye, hak yemeye, haram yememeye, yetim hakkı yemeye… Dikkat, ama nerede bu dikkat, yoksa dikkati, ye bu hakları yat anlıyoruz galiba bakın etrafımıza! Kavrayış, yani anlama, algılama, yanlışlıkları hayatı Nur Kur’an Sünnet ile ama biz onları ölü olunca okuruz, biz sağlar için mi, biz sağlar içinse neden duvarlarımızı süslüyor?

“Eğer onları doğru yola çağırsan işitmezler. Görürsün, sana bakıyorlar (nazar ediyorlar), oysa onlar görmüyorlar (basarları yok).” (A’raf: 7/198)

“Ey Muhammed! De ki, benim yolum budur. Ben ve bana uyanlar basiretle insanları Allah’a çağırırız.” (Yusuf, 12/108).

Bilinçli, imanı ile Nur Kur’an ile Nur Sünnet ile kavrayışı kuvvetli anlayışlı toplumlarda bu olumsuzluklar olmaz, olmasına imkân verilmez, yetenek yoksunu, basiretsiz, dikkati olmayan önünü görmekten aciz olan toplumlar her zaman bu olumsuzluklar ile batmaya, dünya ve ahiretini kaybetmeye mahkûmdur. Kendisine Nur Kur’an Nur Sünnet ile kendisine yön vermeyen, topluma da hiç yön veremez, yönsüz insan ve toplum zalimlerin zulmünü çekmekten kurtulamaz, En ufak bir fısıltıda dehşete kapılan dünyasındaki zevki makamı elinden gidecek diye yönünü anında değişenler ile nifakın günahın bataklığında kalınır hiç düzlüğe çıkılmaz, mantık ile kişilik bozukluğu hiç fark edilmeyecek nefis şeytan zalim üçgeni içinde sıkışan insanlar cehenneme “Odun” olarak gitmekten öteye geçemeyeceklerdir. Nur Kuran ve Nur Sünnet etrafında birlik olup tek şuur ile bilinçli olarak toplanmadıktan sonra tek vücut olup tek yumrukla birlikte vurmadıktan sonra Nefis, şeytan, zalim hayatımızda yok olup gitmeyecektir. Bedendeki Ruhu ve İslam Nur Kur’an Nur Sünnet Ruhunu yaşarak diri tutmak zorundayız, Rabim ruhumuzu İslam dinini Nur Kur’an Nur Sünneti diri tutmak için yaşayarak, yaşatarak diri tutanlardan eylesin. Âmin. Selam ve dua ile.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ