İslam Alimi

İnşirah Suresi (Elem neşrah leke)

İnşirah Suresi (Elem neşrah leke)İnşirah Suresi (Elem neşrah leke) Meali
Rahman ve Rahim olan Allah´ın adıyla. (Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? ﴾1﴿ Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? ﴾2-3﴿ Senin şanını yükseltmedik mi? ﴾4﴿ Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. ﴾5﴿ Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. ﴾6﴿ Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. ﴾7﴿ Ancak Rabbine yönel ve yalvar. ﴾8﴿

İnşirah Suresi (Elem neşrah leke) Hakkında Bilgi

Söz anlamı olarak “İnşirah” kelimesi açılmak, ferahlamak, genişlemek, sevinmek gibi anlamlara gelmektidir. Sure bu İnşirah ismini Hazreti Peygamber Efendimizin mübarek göğsünün açılarak ilahi ilim, huzur ve güvene kavuşmasından bahsedildiği için almıştır. Bununla birlikte bu sure “Şerh” ve “Elem neşrah” isimleri ile de bilinmektedir. Halk arasında en yaygın kullanılan ismi ise Elem neşrah leke suresi şeklindedir. Sure 8 ayeti kerimeden oluşmaktadır ve Mekke’de inmiştir. İnşirah suresinin Mushaftaki sıralaması 94., nüzul sıralaması ise 12. suredir.

İnşirah Surenin İçeriği

  • İnşirah suresinde Peygamber Efendimizin göğsünün yarılarak açılmasından bahsedilir. İslam alimleri bu olayı iki farklı çeşitte açıklamıştır. Birincisi, Efendimizin göğsü açılarak, kalbinde ki bazı kirler melekler tarafından temizlenmiştir. İkinci yoruma göre ise, Peygamber Efendimizin göğsünün açılarak yıkanması, manevi açıdan rahatlatması içindir. Zira Efendimiz daha sonrasında dağların dahi yüklenemediği Kuran ile şereflenecektir.
  • Müslüman olan veya olmayan her insanın başına dünya hayatında çeşitli sıkıntıların gelebileceği ve bu sıkıntıların sonunda mutlaka bir ferahlık olacağı yer almaktadır.
  • Yüce Mevla’mızın bu surede buyurduğu gibi İnsan çalışmalı ve gayret etmelidir. Tembellik ise insana yakışmamaktadır.
  • İnşirah suresinin sonlarında Yüce Mevla’mız Hazreti Peygamberi muhatap alarak tüm insanlığa ibadet etmeyi hatırlatmaktadır.

Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ