Akaid

İnsan Aklından Geçen İyi ve Kötü Düşüncelerden Sorumlu mudur?

İnsan aklından geçen iyi ve kötü düşüncelerden sorumlu mudur?

Cevap: Bu konunun iki yönü vardır. Sorunuzda da yer aldığı gibi akla iyi düşüncede gelebilmekte, kötü düşüncede gelebilmektedir. İslam dininde gelen iyi düşünceler rahmani, kötü düşünceler ise şeytani olarak değerlendirilmektedir. Bu noktada akla şu da gelebilmektedir. Aklımıza gelen düşüncenin iyi veya kötü olduğunun ölçüsü nedir? Bu konuda ki tek ölçü Kuran ı Kerim ve Peygamber efendimizin sünneti seniyyesidir. Bir düşünce bu ölçüye uymakta ise iyi, değil ise kötü bir düşüncedir. Şimdi öncelik ile kötü düşünceden sonra ise iyi düşünceden bahsedelim.

Yüce Rabbimiz Şeytana vesvese yapabilmesi için izin vermiştir, ki bu nedenle insan içinden gelen vesveseye engel olamaz. Bu konu hakkında Allah’u Teala şöyle buyurmuştur:

“Senden önce gönderdiğimiz bir tek nebi ve elçi yoktur ki, bir şeyi kursun da şeytan onun kurgusuna vesvese karıştırmış olmasın. Allah şeytanın karıştırdığını giderir, sonra ayetlerini pekiştirir. Allah bilendir, hakimdir.” (Hac 22/52)

Tabi bu bir imtihanın parçasıdır zira yüce Mevlamız ayeti kerimede Şeytan dan gelen vesveseye güç yetmeyeceği için insanı sorumluda tutmamaktadır. Bu konuda ki ayeti kerime ise şöyledir.:

“Allah, kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez.” (Bakara 2/286)

Şu da var ki insanın bu gelen vesveselerden sorumlu olmaması için tabi ki gelen kötü vesveselere itaat etmemeli ve gelen vesveselerin isteklerini uygulamamalıdır. Zira bu düşünceler yukarıda yer verdiğimiz gibi şeytani düşüncelerdir.

Konu iyi düşünceler konusuna gelince ise zikrettiğimiz gibi bu düşünceler rahmani düşüncelerdir. Bu düşünceler kimi zaman bir iham ile gelmektedir ki hadis i şeriflerden de öğrendiğimiz üzere iyi düşünceler bir melek vasıtası ile de olabilmektedir. İnsan Kuran ve sünnet ışığında olduğu sürece bu düşünceleri uygulayabilir. İnsan bu iyi düşünceleri yani akla gelen hayırlı işleri uygular ise hayır kazanır, fakat uygulamaz ise de hiç bir sorumluluk sahibi olmaz. Fakat insan kendini kontrol etmeli ve her zaman kendini gözden geçirmelidir. Bu nedenle İslam dininde ilim çok önemli bir konudur. Zira ilim en güzel ölçüdür ve insan bu ölçü ile neyin iyi neyin kötü olduğu öğrenir. Bahsettiğimiz bu ilim ise yüce Mevlamızın ademoğluna nasip etmiş olduğu ilahi ilimdir. Çünkü bazı şeyler ve düşünceler vardır ki insana güzel iyi gibi gelebilir, hal bu ki akla gelen ve iyi sandığımız bu düşünceler gerçekte kötü şeylerde olabilir. Bu nedenle aklıselim her Müslüman için ilim çok önemlidir ki ilim kılavuzunu taşıyan bir Müslüman İslam dini yolunda doğru ilerleyecektir.

Özetle, konumuzu oluşturan sorunun cevabı olarak bilmeliyiz ki insan İslam dininde kötü fiiller işlemedikçe aklına gelen kötü ve iyi düşüncelerden sorumlu değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. hocam ,

  ben dün akşam rüyamdan elllerim titreyerek uyandım. İçimden kardeşimi ve kendimi öldürme düşüncesi geçti kafayı yiyecek gibi oldum sonra yüce yaradana sığımdım duaları okumaya başladım okudukça esleme geldi bu nedir çok korkuyorum ve korktum.

 2. selamaleyküm kayınbabam kendi kayınbabasından eşit olarak aldığı mirası kendisi sağken çocuklarına eşit deyil erkeklere daha fazla vererek paylaştırıyor ben yaşlanınca erkekler bana bakar diyor çocukları arasında huzursuzluk oldu yaptığı doğrumudur

  1. Miras dağıtımı şu şekilde olmalıdır.– Anneye malın % 12,5,
   – Kızlara her birine % 5,833,
   – Erkeklere her birine de % 11,667 sini veririlir.

 3. Hocam ben bi adanda kotu bjr dusunce gecirdim biri icin sonra vesvese oldugunu anladim o an hemen tovbe ettim icimden allahim sen affet yarabbimm dedim dua okidum ben oyle dusundim dedim diye bir olay olmaz degilmu

 4. hocam akla kendi iradenle kötü bir düşünce gelse ama asla bu kötü düşünceyi fiile dökmezsen günaha girer misin?

  1. Fiile dökmediği taktirde günaha girmemektedir. Fakat bu gibi düşüncelerden uzak durmak gerekmektedir.

   1. Hocam sormak istediğim küfür bir ameli isteğinle aklına getirsen ama dilinle asla söylemesen günah olur mu
    ?

   2. Söz konusu inanç konusu olunca akılda bu tür şeylerin geçirilmesi inancı zayıflata bilir bu konuda dikkatli olmalıdır. Melekler bunu günah olarak yazmayacaktır. Fakat yüce Mevla’mızın aklımızdan geçenleri dahi bildiğini unutmamamız gerekmektedir.

   3. yani kişi kendi iradesiyle düşünse ama diliyle söylemese kafir olmaz değilmi hocam?

   4. Kişi kendi iradesi ile düşünse ve söylemese diyorsunuz, İslam dininde bu durum münafıklık olarak adlandırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu