NikahSorularınız

Nişanlıyım ve Dini Nikahımda Var El Ele Gezmem, Ona Dokunmam Günah mı?

Nişanlımla dini nikahım var yan yana gelince el ele tutuşuyoruz sarılıyoruz acaba yaptığımız günah mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle nikahınız hayırlı olsun. Size önce şunu belirtmek isteriz. Şöyle soruları çok almaktayız. “Hocam sözlendik veya nişanladık daha sonra dini nikahımızı yaptık. Nişanlım artık biz karı kocayız dedi ve ilişkiye girdik. Daha sonra düğün olmadan vazgeçti ve beni terk etti. Kendimi öldürmeyi düşünüyorum bana bir akıl verin”.

Bu tür mesajları o kadar çok alıyoruz ki bizim dahi canımız çok sıkılıyor. Şimdi diyeceksiniz ki bunun benim sorumla ne alakası var. Bu durumun şuan ki durumunuzla bir alakası yoktur. Ancak İslam ahlakına uygun hareket etmeyen kadın erkek her insanın sonu hüsran olmaktadır. Bizde bunun canlı bir şahidiyiz. İşte bu nedenler ile resmi nikah olmadan dini nikahın yapılmasını uygun görmüyoruz. Zira bu tür konularda en çok mağdur olanlar kadınlar oluyor.

Aslında sizin bize bu soruyu da sormanız yanlıştır. Zira nikahınız var ise el ele tutuşmanızın bir mahsuru yoktur. Ancak belli ki sizin içinizde bu konuda rahat değil. Çünkü bir şeylerin eksik olduğunun farkındasınız. Bizim tavsiyemiz ise ilişkinizi düğününüz oluncaya ve resmi nikahınız yapılıncaya kadar el ele tutuşmanın önüne geçirmemenizdir. Şunu da belirtelim el ele tutuşmanız günah olmamaktadır. Ancak İslam dininde nikahın tam olabilmesi için çevrenizdeki insanlara evlendiğinizi duyurmalısınız ki günümüzde buna düğün deniyor. Özetle, düğününüz yapılıncaya kadar sabırlı olmalısınız. Unutmayın düğün nikahı tamamlayan en büyük bir şarttır. İslam dininde nikahın şartları hakkında bilgi edinmek isterseniz İmam Nikahının Şartları Nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu