Sorularınız

Nişanlıyım İmam Nikahı Yapsak Kabul Olur mu?

Öncelikle nikahta duyurmanın önemli olduğunu biliyorum ve söz yapıldığında bazı insanlar da davet edilir bu da bir nevi duyurma anlamına gelmez mi ve bu şartlarda imam nikahı yapıp sevdiğimin elini tutsam günah olur mu ? Sürekli onunla mesaj gibi vs konuşuyorum yardım edin lütfen.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, imam nikahı sadece günaha girmemek için yapılacak bir şey değildir. Tabi anlıyoruz sizin derdiniz zaten evlilik ancak gerçek bir evlilik olmadığı halde nikah yapılması caiz olmamaktadır. Bununla birlikte resmi nikah olmadan dini nikahın yapılması da uygun olmamaktadır.

Bu nedenle önce resmi nikah yapılmalı sonra dini nikah yapılmalı ve daha sonra düğün ile bu evlilik tamamlanmış olmalıdır. Size sitemizde yer alan Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru mudur? başlıklı konuyu okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Soru & Yorum

  1. İslam da bir tane nikah vardır, bunun adi ne dini nikahtır ne de resmi nikahtır. kısacası nikah nikahtır. bunu modern bir takim şekillere uyması şart değildir. eğer ki iki nikah ortaya atıp karşılaştıracaksak dini nikah gerçek nikahtır, resmi nikah ise ulus devlet ile gelen modern bir gelenektir. yanlış yorumlar yapmayalım, yanıltmayalım lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu