Nikah

Nişanlım Nişanı Attı Dini Nikahımız Bozulmuş mudur?

Nişanlım seni istemiyorum ayrılmak ikimiz içinde en iyisi olacak geleceğimiz güzel olmaz diyerek nişanı attığını söyledi. Erkek nişanı attığı için dini nikah düşer mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Öncelikle bu konuda bir çelişki var. Nişanı atıyor ise nişanlı olduğunuzu anlıyoruz. Neden dini nikah hakkında soru sordunuz tam anlayamadık. Eğer dini nikah kıymış iseniz o kişi zaten sizin nişanlınız değil eşiniz demektir. Doğru cevap verebilmemiz için bu noktayı detaylı yazmalısınız.

Sorunun devamı: Nişan yaptığımız esnada dini nikahta kıymış olduk. Ama nişanlım seni istemiyorum ayrılmak ikimiz içinde en iyisi olacak geleceğimiz güzel olmaz diyerek istemediğini nişanı attığını belirtti. Erkek istemediği için nikah düşmüş oldu mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bu durumda siz dinen evlisiniz ve eşiniz sizi dini usullere göre boşamalıdır. Üç defa boş ol demelidir.  Belli ki eşniz aslında sizinle evlendiğininde farkında değil veya bilmemezlikten gelmektedir.

Bahsettiğiniz gibi nişanı atıyorum demesi nikahı tehlikeye düşürmektedir. Ancak tam anlamı ile boşandığınız anlamına gelmemektedir. Dolayısı ile eşinizden dinen boşanmalısınız. Bununla birlikte nikahta kesilen mihrin size ait olduğunu unutmamalısınız.

Bu cevap ile birlikte sitenizde yer alan resmi nikah yapmadan dini nikahı yapmak doğru mudur? Başlıklı konuda da istifad etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu