EvlilikMahrem KonularSorularınız

Nişanlım Beni Terk Etti Ahımı Almış mıdır?

Bu konuda bize ulaşan şu bağlamda bir soruya cevap vereceğiz. Bir anda neden yokken nişanlım beni terk etti ahımı almış mıdır? Şimdi önce ziyaretçimizin sorusuna sonrasında ise cevabın yer verelim.

Bir Anda Nişanlım Beni Terk Etti Ahımı Almış mıdır? Ne Tavsiye edersiniz?

Ben dini değerlerime düşkün, muhafazakar bir genç kızım. Nişanlım benim kadar düşkün birisi değil. İlk beni istemeye geldiklerinden sonra seni asla utandırmayacağım, yüzünü yere eğmeyeceğim dedi. Bununla güzel bir nişanımız oldu. En güzel şekilde hazırlık yaptım ve her zaman ona saygı duydum. Kötü sözüm hiç olmadı. Kendisi sürekli bana salak, gerizekalı, çirkin, evde kalma diye seni alıyorum gibi şeyler söyledi. Ben çok seviyordum ve düzelir umuduyla sustum.

Hep güzel davrandım bir şekilde yürüyordu. Sonra düğün hazırlıklarım başladı. Bana evimizin her karesini paylaşır sorardı. Bir gün yanıma kocaman bir çiçekle geldi ve o gün çok mutlu olmuştum. Ertesi gün bana, ben yapamıyorum evlilik beni kasıyor psikolojim iyi değil, sen çok iyi ve düzgünsün, sevdim ama aşık olamadım dedi. Böyle olsun istemezdim aileleri karıştırmayalım, hoş çakal dedi. Beni bütün çeyizlerimle ortada bırakıp hayallerimi yıktı ve gitti. Sonra ailesi helallik bile istemediler. Direk telefondan arayıp oğlumuz istemiyor. Artık size aldığımız eşyaları gönderin dediler. Bizde gönderdik, onlarda gönderdi ve o insan ben ah almadım diye mesaj gönderdi aileme. Soruyorum, sizce benim gözyaşlarım hayallerim umutlarımın ahını almış mıdır?

Nişanlım Beni Terk Etti Ahımı Almış mıdır? Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, ortada bir kul hakkının olduğu bir gerçek. Ben senin hakkını almadım demekle bu işler olmamaktadır. Ciddi bir gerekçe olmadan genç bir kıza bu yapılanı yapmak günahtır. Hele ki ben ah alacak bir şey yapmadım demekte ayrı bir gaflet ve günahtır. Tabi ki hiç bir kimse istemediği biriyle evlenmek zorunda değildir. Ancak kimsenin başka birinin duyguları ile oynamaya zamanını çalmayada hakkı yoktur.

Müslüman Bir Erkek Sözünde Durmalıdır

Her şeyin bir usulü ve adabı vardır. Bir erkeğin genç bir kızla kendi rızası ve isteği ile beğenerek nişanlandıktan sora böyle yapması çok yanlıştır. Daha doğrusu Müslüman bir erkeğe yakışmamaktadır. En azından elle tutulur bir gerekçe mutlaka olmalıdır.

Özetle, Müslüman erkek sözünün arkasında duran ve seninle evleneceğim dediği kadına bir ömür sahip çıkandır. Bunu yapmayan bir erkek hem ah almıştır hemde vebale girmiştir. Yüce Mevla’mız ise bunun hesabımı mutlaka soracaktır.

Peki Böyle Bir Durumda Müslüman Bir Kadın Ne Yapmalıdır

Şimdi sizin durumunuza yer verelim. Sizde Müslüman bir kadınsınız. Böyle bir durumda üzülmeniz tabi ki doğal ve haklısınız. Bir önce ki gün çiçek veren bir erkeğin ertesin böyle yapması anlaşılır bir durum değil. Bu durum aslında o kişinin ne istediğini bilmediğini ve tutarsız biri olduğunu göstermektedir. Bu konuda pek çok şey söylenebilinir. Ancak biz bu gibi durumlarda ilahi bir tecelli olduğunu düşünüyoru.

Siz şunu mutlaka düşünmelisiniz. Böyle kararsız bir erkek ile evlendiğimizde şu an yaptığını evlendikten 1 ay sonra yapsaydı durumunuz nasıl olurdu? Bu nedenle size tavsiyemiz Mevla’mıza sizi böyle bir şeyden koruduğu için namazlarınızda sonra şükür etmenizdir. Unutmayın dünya bir imtihandır. Belli ki bu evlilik yoluda bir imtihan ile karşı karşıya kalmışsınız. Şuandan sonra ki zaman içerisinde göstereceğiniz olgunluk sizin imtihanı kazanma derecesini gösterecektir. 

Sabırlı olun her işte bir hayır vardır. Bir çok hayır bize bazen şer gibi görüne bilmektedir. Ancak durum öyle değildir. Bir Müslüman düşen ise “ya Rabbi sen bana bu evliliği nasip etmedin. Ben biliyorum ki mutlaka bu durum benim için daha hayırlıdır. Sen bana bunu anlamayı ve sana layık bir kul olmayı nasip eyle” demektir.

Şunu sakın unutmayın, davulun sesinin uzaktan hoş geldiğinin bilincindeyiz. Tabi ki durumunuz zor bir durum. Ancak durumumuzun zorluğu hakikatleri değiştirmemektedir. Bizler her ne kadar bu zorlukları bir kenara iterek hakikatlere sarılırsak Yüce Mevla’mızda o derecede bize yardımcı olacaktır. Yüce Mevla’mız inşaallah sizin için daha hayırlı olan kaderinizde ki evliliği nasip edecektir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu