Evlilik

Nişanlım Benden Ayrıldı Onu Geri İstiyorum O Nasibim Değil mi?

1)Nişanlım benden ayrıldı onu geri kazanmak için uğraştıkça benden nefret etti adımı bile duymak istemiyor. benden o kadar bıktı.. ben sürekli barışmamız için dua ediyorum hocam eğer nasibimse o kendiliğinden gelecek mi bir gün bana zamanı gelince yoksa artık biteli 2 yıl oldu kendi isteğiyle gitti ve o istemediği sürecede bu iş olmaz mı? yoksa nasipse Allah ona istetecek mi? bu kadar zaman geçti diye nasip değilmiş asla olmayacak denir mi? o da hala bekar..

2)evlilik nasipse irademiz dahilinde değilse çocuklarda anne babalarını seçemiyor ama o zaman Allah hem iki kuluna çocuk yazmış hemde evlilik yazmadıysa geriye zinadan baska bi secenek kalmıyor o zaman kader bi şekilde onlara bu günahı mı yazmıştı?

3)evlilik irade işi değilse o zaman kuranda neden müşriklerle evlenmeyin hoşunuza gitse bile diye ayet var diyorlar bazı hocalar. neden var? madem bnm elimde değil bu konu neden yasak koyuyor birde müşrik birini yazdıysa zaten mecbur olucam.

4)kafam çok karışık ve acı çekiyorum nolur benim nişanlım o zamanlar nasip olmadığı için mi terketti beni yoksa irademi dua ediyorum bunun etkisi olmaz mı?olacak olsa 2 senedir dua ediyorum olur muydu? onu düşünerek kimseyi reddetmiyorum ama karşıma kabul edebileceğim biri çıkmadı ve hep karşı taraf reddetti beni..bu bi işaret olabilir mi?çünkü ben beğenilen biriyim ve dua ediyorum eğer o sevdiğim bana geri dönecekse bu görücü bana hayır desin yok eğer dönmicekse o görücüyle hayırla tez vakitte olsun diyorum yanlış mı bu dua

Sorunun Cevabı

1. Nasibi ancak Yüce Mevla’mız bilmektedir. Ancak durumuz imkansız olmasada hayli zor gözüküyor. Müslüman bir kadın olarak sizi bu kadar açık bir şekilde istemeyen biri hakkında bu kadar ısrarcı olmak muhtemelen sizi daha çok huzursuz edecektir. Size tavsiyemiz hayırlısını istemektir. Unutmayın Yüce Mevla’mız kulunun sadece hayrını istemektedir. Bu iş olmuyorsa olmamasının sizin için daha hayırlı olacağından şüpheniz olmasın.

2. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Sevdiğiniz adam sizi istemiyor ise kendinizde bir kusur bulmak yerine Allah bana nasip etmiyor yoksa o beni severdi şeklindeki düşünceler sadece şeytanın vesvesesidir. Karıştırdığımız bir konu var bizler şu anda Cennette değiliz. Dünyadayız ve Dünya sadece bir imtihan mekanıdır.

3. Evlilik bir irade işidir. Sevdiğiniz insan sizi istemeyerek size iradesinin var olduğunu göstermektedir. Sizin onu zorlamanız aslında o kişinin iradesine müdahaledir. Unutmayın biz Yüce Mevla’mızın yazdığı kaderi oynamayız. Yüce Mevla’mız ilmiyle bizim daha önceden ne yapacağımızı bildiğinden önceden yazmıştır. Bu ise Yüce Mevla’mızın ilminin büyüklüğünü göstermektedir.

4. Kafanızı karışık hale getiren sevdiğiniz kişinin sizi terk etmesidir. Bu karışıklık insanidir. Ancak bir Müslüman Yüce Rabbinden hayırlısını istemelidir ve hayrı alacağından emin olmalıdır. Dünya hayatının imtihan olduğunu unutmayın. Belliki bu evlilik konusuda sizin için bir imtihandır. Sabırlı olun hayırlısını isteyin ve sadece kalbinizle değil karar verirken aklınızı ve mantığınızıda kullanın. Yüce Mevla’mız hakkınızda her şeyin hayırlısını nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. ama sık sorulanlarda biri sizden nefret ediyorsa nasibinizse nefret etmesine rağmen döner yazmıssınız? şimdide sizi istemeyene Allah sizle zorla evlendirmez dediniz

  1. İkisi farklı konudur. Zira sizden nefret eden bir kimse sizin nasibiniz ise Mevla’mızın zorlaması olmadan kalbinde bir yumuşama olur. Böylece daha önce verdiği karardan geri döner. Ancak bu nefret geçmez ise Yüce Mevla’mız kulunu zorlamaz anlamı çıkmaktadır.

 2. hocam ama daha önce baskalarına verdiğiniz cevaplarda evlilik nasip işidir demişssiniz ama benim sorumda evlilik iradedir diyorsunuz. hatta bir soruda sizden nefret etse bile Allah onu yazdıysa nefret etmesine rağmen döencek demissiniz bana niye böyle dediniz?

  1. Dedikleriniz doğru tabiki evlilik nasip işidir. Bazen kişiler istemesede kendilerini bir evliliğin içerisinde bulabilirler. Ancak bu durum Mevla’mızın o kişileri zorla iradelerini bir kenara koyarak evlendirdiği anlamına gelmez. Bu durum kişinin aklını ve iradesini kendine uygun şekilde kullanmadığını gösterir. Daha sonrada ben bu evliliği istemiyordum bu nasıl oldu derler. Oysaki sorumlusu aslında yine kendileridir. Biz bu cevabı sizin durumunuza ve sorunuza özel verdik. Size demek istediğimiz kul bildiği ve gördüğü ile hareket etmelidir. Sizi istemeyen biri nasibiniz olabilir, ancak kula düşen kendi hakkında hayırlı olanı istemek ve karşısına çıkan kısmetleri elinin tersi ile itmeden önce iyice düşünmek ve karar vermektir.

   1. yani beni istemeyen biri nasip olayında onun iradesine bakılmıyor ve Allah bi şekilde beni ona isteticek mi yoksa o isterse ancak mı döner ya da o isterse ancak Allah belki izin verir mi? diyelimki ben bekleseydim döenecekti ama beklemedim baska birini kabul ettim beklemediğim için dönmedi dönemedi bu olabilir mi* yoksa ben beklesem de beklemesemde bnm iradem dısı nasibim neyse o mu olacak yoksa iradem mi belirlicek nasibimi çok sordum kusura bakmayın ama anlayamadım

   2. Sizi gerçekten istemeyen birini zorla Yüce Mevla’mız sizinle evlendirmez. Ancak bazen kişiler istemesede farklı nedenlerden dolayı evlilik yapabilir. Bu Yüce Mevla’mızın zorladığı anlamına gelmez. Biz kullar bekleseydim şöyle olacaktı beklemeseydim böyle olacaktı gibi konulardan sorumlu değiliz. Önemli olan dinin gereklilikleri ve akıl ile hareket etmektir. Kul tahminleri ile değil gördüğü ile hareket etmelidir. Sizi istemeyen birini beklemektense sizi isteyen ahlakı düzgün ve size uygun biri ile evlenmeniz doğru bir karar olacaktır. Kader konusunu bir cümle ile ifade etmek zordur. Özetle, kader bizim için yazılmış bir senaryo değildir. Kader bizim yapacaklarımızın Yüce Mevla’mızın önceden bilmesidir. Şu konulardan istifade ediniz. 1.https://www.islamalimi.com/kaza-ve-kadere-iman/ 2.https://www.islamalimi.com/kaderimizdeki-es-bizi-bulur-mu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu