İslam Alimi

Nişanlı Kimselerin İletişim Araçlarıyla Görüşmesi Caiz midir?

Nişanlı kişinin nişanlısıyla telefonda konuşarak, telefondan mesajlaşarak ya da İnternetten görüntülü görüntüsüz, sesli sessiz yazışarak görüşmesi caiz midir?

Cevap: Sözlülük, nişanlılık ya da bir beraberlikten ailelerin haberdar olması kişilerin birbirlerinin namahremi oldukları gerçeğini asla değiştirmez.Sözlü-Nişanlı kişilerin birbirleriyle görüşmeleri konusunda ailelerin izninden ziyade dinin müsaadesi aranmalıdır. Ne söz ne nişan, evlilik yani nikah değildir.

Sözlü, nişanlı kişiler tıpkı normal kimseler gibi birbirlerinin namahre midir? Bu hususun çok iyi anlaşılması gerekmektedir.Sözlü ya da nişanlı olmak kişilere bir rahatlık vermemelidir. Elbette sözlü ya da nişanlı olan kişiler birbirleriyle görüşecek, konuşacak, karşılıklı olarak birbirlerini tanımaya çalışacaklardır. Fakat bu görüşme baş başa kalmak şeklinde kesinlikle olmamalıdır. Evli çiftler gibi görüşme ve sohbet yapılamaz.

Bayan tesettürüne örtüsüne son derece riayet etmeli, özen göstermeli laubali ve sululuk yaşanmadan üçüncü bir kimsenin de yanlarında bulunduğu ortamda görüşme yapabilir.Telefonla da yine aynı ölçüler içerisinde görüşme yapılabilir, mesajlaşılabilir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ