NikahSorularınız

Resmi Nikah Tarihimizi Aldık, Dini Nikahı Düğün Günümü Yaptırmalıyız?

Ben Rabbim nasip kısmet ederse 13 ağustos düğünüm var nikahım 1 temmuzda olacak dini nikahını resmi nikahtan sonramı yaptırsan daha iyidir yoksa düğün bittikten sonra gece yaptırmak mı bir farkı var mı? Bir sorum daha ben namaz kılıyorum nişanlım ile aynı oda da bulunmak bir birimize temasımız olmasa namaz abdestimi bozar mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle düğününüz hayırlara vesile olsun. Yüce Mevla’mız evinizden huzuru eksik etmesin. Size tavsiyemiz dini nikahınızı düğün gününde yaptırmanızdır. Eğer bu mümkün olmuyor ise dini nikahınızı resmi nikah ile düğün gününüzün arasında ki bir günde yaptırmalısınız. Bu düğün günüde olabilir bir kaç gün öncede olabilir. Bu konu hakkında geniş bilgiyi Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru mudur? başlıklı konuda bulabilirsiniz.

İkinci sorunuza ise şu şekilde cevap verebiliriz. Nişanlınızla aynı odada bir birinize bir temasınız olmazsa abdestiniz bozulmayacaktır. Ancak İslam dini ahlakına göre nişanlınızla aynı odada yalnız kalmanız uygun olmamaktadır. Zaruriyet dışında bu gibi durumlardan uzak durmanızda fayda vardır. Yüce Mevla’mız utandırmasın. Bir yastıkta kocamanızı Yüce Mevla’mızdan niyaz ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu