SorularınızYazarlar

Niçin Sevmek Gerekir?

Bu âlemde yaşan biz kullar gökyüzünde yağan her yağmur damlasında bereket kapmak için, gökyüzü altında yaşamanın hakkını vermek için sevmek gerekir. İmanı yaşamak Allah ve Resulüne varmak için sevmek gerekir. Nur Kuranda anlatılan müminler olmak için sevmek gerekir. İçimizdeki nefret ve kin ateşini söndürmek, kendimizi dünyamızı yakmamak için, sevmek gerekir. Kendi kurduğumuz suni hayatın stresinde uçurumunda kurtulmak için, sevmek gerekir. İnsanları görmezden gelip yalnızlığın hapishanesinde çürümeden yaşamak için, sevmek gerekir insanları, hayatı, ahireti… Hayatın güzel anlarına ulaşarak o güzel anları yaşamak ve yaşatmak için sevmek gerekir. Dünyaya gelip geçici vakit geçirmemek, yaşam heybemizi Salih ameller, merhamet güzellikler doldurmak için sevmek gerekir.

İman nasıl müminin gönül kapısı hayatın ilk adımı ise, işte iman ile nasıl cennete girebilmenin, vazgeçilmez tek şartı ise, müminleri tüm insanları sevmek de tam ve kâmil bir imana sahip olabilmenin tek şartıdır. Mümin, kendisiyle aynı imanı paylaşan herkesi, ayrım yapmadan ırkına, rengine, yurduna ve diline bakmaksızın gönülden karşılıksız sevecek, onlara karşı muhabbet ederek sevecektir. Günde beş vakit namazda secde anında, Allah(c.c.) layık kul olabilmek için sevmek gerekir. Dualarımızın kabul olması için, sevmek gerekir. Sevgisiz yaşamanın yükü ağırdır, kaldıramaz insan altında ezilir, ezilmemek için insanları sevmek gerekir. Kısa olan hayat yolunda, hayatı anlamlı kılmak için, ahirete yürümek cennet kapısına varmak için, sevmek gerekir gönülden, karşılıksız… Bir kuş misali gönüllere konmak sevap kazanmak, yaralı yüreğin şifayı bulması, aşkla atan kalbin ritmi olmak için, akıp giden zamana düşman olmamak, akıp giden zamanın sana gülümseyerek bakması için candan, sevmek gerekir. Karanlık gecelerde soğuk esen rüzgârlar da kalmamak, sukut anların olmaması, sukut ile kalamamak için, yürek uyku içinde hep uykuları yaşaması, ayık olsun diye, sevmek gerekir.

Kelimelerimizin hecelerimizin susmaması, dillenerek sevgi ile âleme ışık saçması için, sessiz çığlıkların feryadında kaybolmamak için insanları sevmek gerekir, son nefeste eli boş gitmemek için sevmek gerekir. Sevgisizlik ve ümitsizlik hastalığı, imandan ayrı yaşayan insanların davranışıdır, imandan uzak olan Allah ve Resulünden cennetten uzak olur… Kendini tanımayan Allah(c.c.) tanımaz, kendini tanımayan âlemi insanları hayatı tanımaz, tek başına mutsuzluk senfonisini dinleyerek hayatını ıstırap içinde geçirir.

Ebu Hüreyre radıyallahü anh’den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!”
(Müslim, iman 93-94. Ayrıca bk. Tirmizi, Et’ime 45, Kıyamet 56; İbni Mace, Mukaddime 9, Edeb 11)

Sevgi ile olan güzel insan “güzel görür güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır”. Yüceler Yücesi Allah’ın ilahi rızasını kazanmak maksadıyla yaşayanlar, insanları sever, Allah rızasını kazanmayanlar insanları sevmez, mutluluktan uzak yaşar, Allah’tan gelen her şeye razı olan bir müminin gönülden seven bir insanın gönül rahatlığını, yaşayamadıkları gibi taşıyamazlar. Sürekli tedirgin hayatın sona ereceği için endişe içindedirler, ölümden sonrası hayatın sonsuz olup olmadığından endişe duyarak, var mı varsa nasıl, yoksa neden yok ikilemi çelişkisi içinde hayatını harap viran ederek geçirecektir… Allah ve Resulüne varmak onlarla olmak için, imanın lezzetini tatmak, mümin sıfatını kazanmak için Allah’ın sevdiği kul olmak için, insanları ve kendimizi sevmek zorundayız… Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu