İslam Alimi

Nefsini Dünyayı sevdiği halde Allah’ı sevdiğini iddia eden kimse kimdir?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

dnyİnsan ne acayiptir, yaşarken hayat onu sürgüne götürecekmiş gibi korkar, hayata sımsıkı sarılmak bir yere gitmemek ister. Bir saniye sonrasında ne olacağı belirsiz olan, insanoğlu böbürlenir, nefis şeytan aldatmacası ile yakar yıkar, bilmez bir saniye sonra ecel ile yıkılacağını yok olacağını bilmez, yok etmenin peşinde koşar. Gaflete sımsıkı sarılır, bilmez ki sımsıkı sarıldığı kendisini tarumar edecek, güvendiği bu hayatı kendisini sonsuz bir azap ile yakalayacağından habersiz, gaflet içinde nefret kin ile yaşamaya devam eder. Yüce Allah bir kul için hayır dilerse, o kuluna kusurlarını gösterir. Kul, kusurlarını gördüğü takdirde, onları tedavi etme imkânı ortaya çıkar. Eğer görmez ise hak olan yoldan sapmış bir kul olarak, değersiz olan bu dünyayı elde etmenin faniliği ile koşar da koşar yalnız boşa koşar. Kendisi gibi dünya da fanidir, unutur gider.

İnsan işte, sahip olduklarının bir ömür aynı günkü gibi elinde kalacağına inanır, dünya peşinde koşar. Oysa hayat bir nefeslik an değil midir? Hayat ile ölüm arası bir pamuk ipliği ile bağlı olan ve  anıda kopan bir iplik gibi,anında kopacak bir şey değil midir? Bir anda, gözümüzü sonsuza kadar kapatacak olanı engelleyecek olan bir şey var mıdır? Bizi hayata bağlayan, nedir? En zor durumda, bizim yanımızda olmayan nedir? Dara düştüğünde onu teselli edecek olan, kimdir? Elbette, Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’dır. Bahaneler uydurarak yanına uğramadığımız, umulmayan gereksiz sözlerle kaçtığımız ,ama kaçışı mümkün olmayan son ile yakalandığımız da pişmanlık duyacağımız o anın kaçışı olmayanın anı. İşte kul dünya sevgisi insanı böylesine aldatır, hem dünyayı severken hem de Allah’ı seviyorum diyen “yalancının” tekidir.

Hala içinde umut yok ise, nasıl içinde Yüce Allah sevgisi olabilir, yüce Allah(c.c.) ‘dan umut kesilir mi hiç? Be hey akılsız! Dünyayı nefsini severek onun peşinde koşarken, umudun bittiği yerde sen umudun Allah’dan bitmeyeceğini bilmeyerek hemen isyan ederek hayatı ve kaderini suçlayarak, gönlünde ben Allah’ı seviyorum da o beni sevmiyor diyebilirsin ki? Sana sonsuz nimetler verene hiç şükür etmedin ki! Yalnız kaldığında onu hiç anmadın ki, kalabalığın içinde de hiç anmadın ki!

De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir. (Zümer suresi-53 ayet)
Allah’ın âyetlerini ve O’na kavuşmayı inkâr edenler var ya; işte onlar benim rahmetimden ümit kesmişlerdir. İşte onlar için elem dolu bir azap vardır. (Ankebut Suresi), 23. Ayet)
Ey iman edenler! Kendilerine Allah’ın gazap ettiği, kabirlerdeki kâfirlerin ümit kestikleri gibi tamamen ahiretten ümitlerini kesmiş bir toplumu dost edinmeyin. (Mümtehine Suresi), 13. Ayet

Kortun ya, ölüm sanki senin için sürgün sanıyordun, ama aslında öyle değil, kendi kafanda ortalıkta dolaşan karı koca ve din düşmanlarının, değersiz sözlerine kandın umutsuzluk batağına battın, hiç aklına gelmedi Nur Kur’an’a ve nur sünnete başvurasın. Bakalım o ne diyor, duyduklarım yaşadıklarım hakkında neler söylüyor. Olmayacak sözlere bel bağlamak mı umut? Öyle ise neden terk etti umut bağladıkların, değersiz olanlar, neden biraz düşünmedin, hata bende mi kaderde mi diye neden sormadın direkt utanmadan(Haşa) Yüce Allah’ı suçladın ve utanmadan edepsizce hem dünya sevgisi mal mülk sevgisi ve içinde de “Allah   “ sevgisi var diyerek “yalan” söylersin. Hem dünya sevgisi hem de Allah sevgisi bir gönülde olmaz, bu gönülde iki sevgi olmaz, ya Allah sevgisi, ya dünya sevgisi. Sen şimdi yanlışta anlarsın, o zaman dersin insanları da sevmeyelim doğayı da sevmeyelim falan filan, sevmek ayrı bir şey kalbinde taşıdığın sevgi ya dünya sevgisi olacaksa eğer Allah’ı seviyorum yalanı ile kendini kandırma. Tabi insanlar sevilecek sayılacak, eş dost sevilecek ama gönülde ilk sevilen dünya ise “Allah’ı “çok seviyorum Yalanını söylemeyeceksin. Söyler isen kendini kandırmış olursun, yokuş aşağı düşer gibi yuvarlanır, bir yerlerini sakatlar kendi kendine kızar, isyan içinde ömrünü devam ettirirsin. Terk edilmiş limanlarda gemi gelecek diye boşa beklersin, yazık olur sana. Hayatının her dakikasını Allah’dan uzakta yaşa, uzakta yaşamanın korkunç gerçeği ile karşılaşınca kaderi ve Yüce Allah’ı suçla olmaz. Önce gönlüne bak kim var, neler var, ne için var? Gönlündeki denizin sahillerine hiç uğradın mı, nasıl bir sahil limanı nasıl? Merhamet ile dizayn edilmiş o limanda hep Allah’a olan teslimiyet var ilk önce, sonra aile insan… Sevgisi var. Sen yüreğinde Allah’a ait teslimiyet çiçeğini kopardı isen bunda suç senin değimli? Onun yerine diken ekti isen suç kimin? Selam ve dua ile…

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ