Sorularınız

Nefse Uymadan Allah Rızası İçin Sevmek

Sevdiğimi Allah rızası için sevmek istiyorum, ama insanoğlu işte tabi ki araya nefis karışıyor bu durumda beni üzüyor. Çünkü karşı tarafı kırıyorum, üzüyorum ve sabırlı yumuşak huylu olmak istiyorum, elimden geldiği kadar yapmak istiyorum ama tam manasıyla olmuyor… Siz ne önerirsiniz bu konuda bana?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir soru sorduğunuza ve bu konuyu dert ettiğinize göre siz zaten bu istediklerinizi yapabilmeye ehil bir insansınız. Peki, bunu neden istediğiniz gibi başaramıyorsunuz, bu konuda biraz muhabbet edelim. Şimdi konumuza bir başlık açacağız ve bu konuyu okuduğunuzda aslında bütün sorunun bu başlık altında yattığını göreceğiz.

Nefsi Allah Rızası İçin Sevmeye İkna Etmek

Evet, başlıkta da belirttiğimiz gibi nefsinizi dolayısı ile kendinizi bu konuda ikna etmeli ve doğru bir bakışa sahip olmayı hedef edinmelisiniz. Çünkü bahsettiğiniz sıkıntılı durumları yaşamanızın en büyük nedeni nefsinizin bu hakikate ikna olmayışıdır.

Karşınızdaki insanların kötü, nankör veya anlayışsız olması Allah rızası için sevmeniz için engel değildir. Zira biz bu konuda Allah rızası için sevmek diyoruz. Dolayısı ile Allah rızası için seven biri Allah için sever ve yüce Allah’ın yaratmış olduğu kulların hatalarını Allah’ın rızası için görmezden gelir ve hatta hoş görür.

Bu hakikati önemle bilmeliyiz ki bu konuda ki asıl gaye insanların güzelliklerinden yola çıkarak insanları Allah rızası için sevmek değildir. Bu konudaki asıl gaye bizleri yoktan var eden yüce Allah’ın güzelliği hatırına kullarını ve hatta yarattığı her şeyi sevmektir. İslam dininin ahlakı Yunus Emre Hazretlerinin de buyurduğu gibi “Yaradılanı severiz yaradandan ötürü” ahlakıdır. Bir kul bu ahlak ile hareket ederse karşısında ki insanların ve diğer varlıkların hataları olsa dahi samimiyet ile sevecektir.

Fakat bizler bazen bu manayı sanki “yaradılanı severiz yaradılanın güzelliğinden ötürüymüş” gibi değerlendiriyoruz. Hal böyle olunca ben bu kişiyi Allah rızası için seviyorum, fakat “onun şu yaptıklarına bir bak” gibi bir sonuç çıkarabiliyoruz.

Nefsimizde Allah Rızası İçin Sevebilir

Bu mana ise nefsimizin bize vermiş olduğu bir düşüncedir. Bu düşünce ile hareket edince de sorunuzda belirttiğiniz gibi kimi zaman aslında sevdiğimiz insanları kırabiliyoruz. Tabi ki bu durum sizinde bahsettiğiniz gibi çok üzüntü veren bir durum.

Fakat biz yukarıda vurguladığımız gerçeği kendimize aşılar isek ve kendi kendimize bu hakiki bakış açısını vurgular isek nefsimizde bu hakikati görecek ve sizin sevdiğiniz kişileri kırmanıza sebebiyet verecek düşünceleri size aşılamaktan vazgeçecektir. Bizler daima şu gerçeği kendimize ve aklımıza altını çize çize söylemeliyiz.

Karşımızdaki insanların hataları asla Allah rızası için sevmeme engel olamaz. Zira ben insanların rızası için Allah’ı sevmiyorum ki sevdiğim insanların hataları benim onlara karşı olan sevgimi engellesin. Ben bilakis yüce olan Rahman ve Rahim olan Allah’ın rızası için, sevdiğim için yaratmış olduğu insanları seviyorum.

Etrafımdaki insanların iyilikleri onları daha çok sevmeme neden olabilir, fakat insanların yaptıkları hatalar asla onları sevmeme engel olamaz. Zira ben sevdiklerimi Allah rızası için seviyorum demeliyiz ki hakikat olanda bu düşüncedir.

Yüce Mevla’mız çevrenizdeki insanların sizin değerinizi anlayabilmelerini ve size sevdiklerinizi yalnız Allah rızası için sevebilmeyi nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam ben sürekli düzelmek babında kararlar veriyorum. Ama iradeli olamıyorum. Bir hafta uysam o kararlara ertesi gün vazgeçiyorum. Mesela erkek arkadaşım var benimde onunla görüşmeme kararı aldım. Çünkü yan yana geldiğimizde ister istemez nefsimize yenik düşüyoruz. İslami anlamda bir erkekle yani helalin olmayanla biriyle o anlamda konuşmak görüşmek haramken biz bazen el ele falan tutuyoruz ve buda fazlasıyla. Günah. Bunu ona da söyledim ve görüşmeme kararı aldım ama bazen nefsime yenik düşüp onunla görüşmek istiyorum. Bana nasıl iradeli durmam gerektiğini açıklayabilir misiniz??

  2. Hocam öncelikle selamun aleyküm.. Benim bi sevgilim var yaşım 20. Bi ara kafede otururken bana bir fotoğraf gösterdi. Bir kadını allah rızası için sevmek … Bana sordu seviyormusun dedi. Bende bunları söylemek için erken değilmi dedim. Biz şuan evli fln değiliz. Birbirimizi çok seviyoruz. Ama o günden beri bana soğuk davranıyo. Bitsin diyo. Yolun açık olsun diyo. Ben dayanamıyom hocam. Bana bi yol gösterir misiniz. Napmam lazım. Sevdiğim kıza ne demem gerekiyo. Sizden yardım istiyorum . Şimdiden allah razı olsun

  3. Selam aleykkkum, Su an sizlerin dualarınıza ihtiyacım var. Allah rızalığı için sevdiği bir erkek vardı. İlk önce ben ayrılalım dedim. Çünkü babam vefat etti. Ve onu kus edim.Sonra çok yalvardı Kabul etmedim.o baksa kızla cıktı.O kız onu aldattı başka insan ile evlendi.Allah büyüktür yılları sonra karşıma ekti .Tam evlenelim dedik.Onun babası hastalandı ve benim hakkımda kotu dusuncelri.benim hakkında gidi kuçu cıktı ona inandı.Aramız da bir sure kavga oldu.Anladım ki bizin yaptığı bastan ver yanlıştı.Direk evsemeli edik.Bu kadar haram kavga olmaz dia .Onu helal goturen kiz olmak cok isterdim. Onunla namaz kılmaya. Ona bunları anlatmak için çok çok çabalandım. Olmadı .Sizden sormak istediğim Allah af etsin düşünüyorum ki . Bu insan kaderimde yoksa neden her yoluma çıkıp geliyor .Gönderiyorum bir turlu ortak tanıdıklarımız ortaya çıkıp geliyor. Onu bir turlu anlamadım. Bunca şeyden sonra onu af ediyorum ve mutluluk diliyorum

    1. Siz sadece Doğru bildiğiniz şeylerden geri geri dönmeyin bu kişinin devamlı karşımıza çıkması sizin kaderiniz olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle size duygularınızdan çok aklınızla hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu