Genel

Nefse Nasıl Hakim Olabiliriz?

Nefsime bir türlü hakim olamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Nefse nasıl hakim olabiliriz?

Cevap: Şüphe yok ki nefisle mücadele kolay bir iş değildir. Fakat bu mücadelenin sonu insan için çok hayırlı olacaktır. Yüce Mevla’mız Nefse hakim olma konusunda bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona bir çıkış yolu açar. (Talak suresi, 65.2

Bu ayeti kerimeden anlaşıldığı üzere nefsi ile mücadele eden insanın yardımcısı yüce Mevla’mızdır. Yeter ki samimiyet ile bu yolda gayret gösterelim. Zira bu gayreti göstermediğimiz taktirde başımıza nefsimizin etkisiyle istemediğimiz şeyler gelebilmektedir. Yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır.

– Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir. (Ey Muhammed!) Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahit olarak Allah yeter. (Nisa suresi, 4.79 )

Yüce Mevla’mız önce aklı yaratmış ve akla ilim, zeka, doğruluk, tevekkül, korku, ümit gibi birçok özellikler vermiştir. İşte insan sahip olduğu akıl ile nefsi ile mücadele etmeli ve hakimiyeti eline almalıdır. Şüphe yokki Nefse hakim olmak zordur, zira günahlar nefse tatlı gelmekte, ibadetler ve hayırlı ameller ise nefse zor gelmektedir. Hal böyle olunca her Müslüman nefsine aldanarak zaman zaman günah işleyebilmektedir. Ancak bu noktada önemli olan günahlardan tövbe edebilmek ve nefis ile yapılan hataları gözden geçirebilmektir. Zira günahsız olabilmek mümkün değildir. Nefse tamamen hakim olabilmek ise gerçekten çok zor bir iştir. Bunu becerebilen salih kullar bu gayeye ömürlerini harcamışlardır ve yinede tam manası ile hakim olamadıklarını ifade etmişlerdir. Bu noktada önemli olan insanın her zaman kendini gözden geçirmesi ve tövbekar olabilmesidir. Bir insan bunu yapıyorsa nefsine hakim olmaya başlamış demektir.

Şüphe yok ki bir kimsenin, doğruyu kabul etmesi, kendisini iyiliğe zorlaması, günahlara karşı koruyacaktır. Nefse hakim olma konusunda Hazreti Mevlana şöyle buyurmuştur:

“… İçeriden bir kabul ve tasdik eden olmadıkça, bin söz söylesen de faydası olmaz. Mesela bir ağacın kökünden içten gelme bir nemlilik, canlılık olmasa, sen ona bin selin suyunu döksen, yine faydasızdır… Bütün alemi nur kaplamış olsa, gözde bir nur olmadıkça, hiçbir zaman o nuru göremez…”5 (Mevlânâ, Fîhi Mâ Fîh, s. 88-89.)

Siz böyle bir sıkıntının içerisine girmişsiniz ki buda hakikatlere kör olmanın aksine bir çok hakikati gördüğünüzü göstermektedir. Nefse hakim olma konusunda manevi bir güç kazanmanın sırrı Yüce Mevla’mıza yönelmek ve samimiyet ile yardım istemektir. Zira Mevla’mız kulunun yardımcısıdır ve eğer bizler bunları yapar isek yaptığınız ibadetler ile Allah’a (c.c) yönelerek koruma altına girebilir, kuvvet bulabilir ve nefsimize hakim olabiliriz.

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu