Oruç

Neden Oruç Tutuyoruz?

Bizler neden oruç tutuyoruz bu konuda özet bir şekilde bilgi verirmisiniz?

 

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bir kul oruç sebebiyle daha önceden kazandığı günahlarından ve hak ettiği Allah’ü Teâlâ’nın azabından kendini uzaklaştırır. Oruç bir yıldan öbür yıla kadar işlenen küçük günahlara da kefarettir. Çünkü oruç Allah’ın emirlerini tutmak yasaklarını sakınmaktan ibaret bulunan takvayı gerçekleştirir. Allah’ü Teâlâ bu konu hakkında şöyle buyurmuştur: Ey iman edenler! Takva üzere olasınız diye Sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de oruç farz kılınmıştır. (Bakara süresi 183 Ayet)

Ruhi ve bedeni yönden orucun birçok faydaları vardır. Her şeyden önce oruç Allahü tealaya itaat ve ibadettir. Mü’min kul bu itaatinden ötürü sınırsız bir şekilde sevap kazanır. Çünkü oruç yalnız Allah içindir. Allah’ın keremi ise çok geniştir. Kişi Oruç sebebiyle Allah’ın rızasına nail olur. (Reyyan) denilen sadece oruçlulara tahsis edilmiş cennetin özel bir kapısından içeri girme hakkını elde etmiş olur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu