Sorularınız

Neden Her Kötülük Benim Başımda? Evlenemiyorum, İşimden de Hiç Memnun Değilim

Ben sürekli çalışıyorum sıkıntılar çekiyorum hastalıklarla uğraşıyorum ama etrafımda kötülük yapanlar ne kadar mutlu çalışmıyor sıkıntı çekmiyor eşinin paralarını yiyor. Hiç iş yapmıyor sürekli orada burada geziyor hayatını yaşıyor. Ben evlenmek istediğim halde evlenemiyorum bile, ömrüm çalışmakla geçiyor ömrüm boşa mı geçiyor sürekli işte geçiyor zor şartlarda çalışıyorum. Neden onlara Allah her şeyi veriyor da bana hiç bir tane bile vermiyor cevap yazar mısınız sorularım siliniyor hep?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sorular yeterli açıklıkta olduğu sürece ve yetiştirebildiğimiz sürece hepsini cevaplamaya çalışıyoruz. Bir kusurumuz olduysa af ola.

Bilmenizi isteriz ki bu dünyada kesin öğrendiğimiz konulardan biride aslında insanların hayatının dışarıdan göründüğü gibi olmamasıdır. Bu sizin örnek verdiğiniz insanlar içinde geçerlidir. Zira bu dünya bir imtihan yeridir ve her insan ayrı şekilde imtihan olmaktadır. Bununla birlikte her insan kendi seviyesine göre imtihan olmaktadır. Sizin gibi bir çok insanla konuştuğumuz taktirde aslında evlilik konusunda kısmetlerinin çıktığını ve onların çıkan kısmetleri kabul etmediklerini görüyoruz. Şimdi belki diyeceksiniz ki hocam istemediğim biri ile mi evleneyim. Bunu demek istemiyoruz. Ancak sizin istemediğiniz bir kimse belki sizin için daha hayırlı olabilir. Bununla birlikte madem bu kısmetleri istemiyorsunuz, bu sizin en doğal hakkınız, o halde niye karşıma tam istediğim gibi biri çıkmıyor diye sızlanmamalısınız. Yüce Mevla’mızın rahmeti geniştir, sizin için hayırlı bir eş verecektir. Ancak bu durumda sabırlı olmalısınız.

İş konusunda ise arayış içerisinde olmanızı tavsiye ediyoruz. İnsanlar pek çok zaman işinden aşırı derecede rahatsız olduğu halde iş değiştirme riskini göz önüne alarak işlerini değiştirmemektedir. Ancak çok sorunlu işleri karar vererek değiştirenlerin pek çoğu daha iyi iş bulabilmektedirler. Özetle, size tavsiyemiz başkalarının hayatına bakmayı ve imrenmeyi bırakın. Kendi hayatınıza yön verin. Bu sizin elinizde olan bir şeydir. Kararlarınızı verdikten sonra eğer arkasında durursanız yüce Mevla’mızın size yardım ettiğini göreceksiniz. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir eş ve hayırlı bir iş nasip etsin inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Sizin karşınıza birileri çıkmıştır niye evlenmezdiniz diyorsunuz da içki içen kumar oynayan birine mi evet diyeyim yani benim karşıma hep içki içen kahvede gezen kişiler geliyor bir tane bile düzgün kişi gelmedi ne yapabilirim?

  1. Bize niye kızıyorsunuz anlayamadık. Zaten konunun içinde böyle bir tepki vereceğinizden dolayı şöyle yazmıştık: Şimdi belki diyeceksiniz ki hocam istemediğim biri ile mi evleneyim. Bunu demek istemiyoruz. Ancak sizin istemediğiniz bir kimse belki sizin için daha hayırlı olabilir. Bununla birlikte madem bu kısmetleri istemiyorsunuz, bu sizin en doğal hakkınız, o halde niye karşıma tam istediğim gibi biri çıkmıyor diye sızlanmamalısınız. Yüce Mevla’mızın rahmeti geniştir, sizin için hayırlı bir eş verecektir. Ancak bu durumda sabırlı olmalısınız.

   Okumadığınızı var sayarak tekrar diyoruz ki eğer durumunuz böyleyse yani sizi isteyenleri dış görünüşünden değilde sadece ahlakları yönünden istemiyorsanız biraz sabırlı olun. Sizin bu halinizi gören Yüce Mevla’mız elbet yardımcı olacaktır.

 2. Benim anlamadığım her türlü kötülüğü yapan nasıl Mutlu oluyor her isteği oluyor cezasız kalıyor ben hiç kimseye bişey yapmadığım halde hep sıkıntı içindeyim Allah neden onların yanında oluyor?

  1. Böyle düşünmeniz çok yanlış. Dünyayı neredeyse kafirler yönetiyor bu onların doğru yolda olduklarında mı? Yüce Mevla’mız sevdiği kullarını imtihan eder ve ne kadar imtihan ederse o kadarda hayır verir.

  1. Tabi ki bunlar günahlara kefarettir. Yüce Mevla’mız hiç bir kulunun çektiği imtihanı karşılıksız bırakmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu