AileEvlilikSorularınız

Neden Evlenip Birine Hizmet Edeyim, Demek Günah mıdır?

Ben 22 yaşında bir bayanım. Geçen yıllarda evlenmek yerine okumak ve çalışmak hevesindeydim. Evlenmek istemediğimi söylüyordum. Evlenmenin dinimizdeki yerini inkar etmiyordum. Fakat kendime göre bazı bahaneler buluyordum. Mesela bir keresinde ”Neden evlenip birine hizmet edeyim?” gibi bir takım sözler sarf etmiştim.

Aslında hep dinine bağlı ve dini meselelerde hassas bir insan oldum. Ama geçmişteki bu düşünce yapımdan şimdi pişmanlık çekiyorum. Acaba bu şekilde küfre girmiş ve dinden çıkmış sayılır mıyım? Cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

Neden Evlenip Birine Hizmet Edeyim? Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız size hayırlı bir eş nasip eylesin. Bu hoş olmayan düşüncenizi hayırlı bir eş işe evlenmek için dua ederek, Rabbinize ifade edebilirsiniz. Söze Peygamber Efendimizin bir hadis i şerifi ile başlayalım:

“Milletin efendisi, onlara hizmet edendir.”

el-Mağribî, Câmiu’ş-Şeml, 1:450, hadis no: 1668; el-Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, 2:463.

Kadınlar Hizmetçi Değil Efendidir

Bu hadis i şerifin ışığında şunu anlamak mümkündür. Mevla rızası için eşine, çocuklarına hizmet eden her kadın aslında hizmetçi değildir. Tam aksine Ailesinin efendisidir. Bir kimsenin bunun aksini söylemesi bu gerçeği değiştirmemektedir.

Ancak gaye Mevla rızası olmalıdır. Dinimizde niyet şüphesiz çok önemlidir. Bu nedenle bir aileye sahip her kadın bu niyet ile ailesine yardımcı olmalıdır.

Peygamberimizin Eşine Duyduğu Saygı ve Sevgi

Konumuz bu olmasa da şu önemli noktaya değinmekte fayda vardır. Hiç bir erkeğin eşine hizmetçi muamelesi yapma hakkı yoktur. Efendimizin hayatında bu konuda çok güzel bir örnekler vardır. Bakın Hazreti Ayşe bu konuda ne buyurmaktadır.

“Onun her işi hayret verici idi. Bir gece yanıma geldi, hatta cildini cildime dokundurdu ve sonra şöyle buyurdu: “Ey Aişe, bu gece bana Rabbime ibadet etmek için izin verir misin?” Bunun üzerine ben: “Ey Allah’ın Resûlü! Ben senin yakınlığını severim, isteklerini de severim, Rabbine ibadet etmeni de severim, izinlisin?” dedim.

(bk. İbn Hıbban 1993, 2/391; İsfahani, Terğıb, 1924, 2/787-788; İbn Kesîr, Tefsîr, İstanbul, 1981, 2/164)

Her Müslüman erkek Peygamber Efendimiz örnek almalıdır ve asla eşine hizmetçi muamelesi yapmamalıdır. Zira kadınlar Yüce Mevla’mız erkeklere en özel emanetidir.

Peki, Kadının Neden Evlenip Birine Hizmet Edeyim Demesi Günah mıdır?

Bir kadın bu sözleri söyleyerek evlenmek istemediğini belirtirse günaha veya küfre girmiş olmaz. Çünkü İslam dinide evlenmek farz değildir. Ancak bir kadın bu sözleri söylerken aslında evlilik müessesini yok sayar veya Mevla neden böyle bir şeyi var etmiş derse bu büyük bir günah olacaktır.

Fakat bilinmelidir ki Müslüman bir kadının evlilik hakkında böyle konuşmasında ki niyeti dini kuralları yargılamak olmasa dahi hoş değildir. Çünkü İslamiyetin aile müessesi olmadan yaşanması mümkün değildir. Aile insanlığın temel direğidir. Bu binayı ayakta tutan ise kadınlardır. Dolayısı ile her kadın bu görevi hizmet olarak değil, ilahi bir görev olarak görmelidir. Yüce Mevla’mız kadınlara o kadar çok değer vermiştir ki cenneti onların ayaklarının altına sermiştir.

Özetle, bizler beşeriz ve çoğu zaman yanlış düşüncelere kapıla bilmekteyiz. Bu nedenle bir kadının veya genç bir kızın neden evlenip birine hizmet edeyim? demesi zaman zaman anlaşılabilinir bir durumdur. Ancak bir kadın bu sözünde asla ısrar etmemelidir. Sizin gibi Yüce Mevla’mızın rızasını gözeten Müslüman kadınları bu ümmetten eksik etmesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu