Sorularınız

Nasuh Tövbesi Tam Anlamıyla Nedir?

İyi çalışmalar Değerli Hocam, Nasuh tövbesi tam anlamıyla nedir? Nasuh tövbesinde Allah’a şart koşma var mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şart koşmada ki kastınızı anlayamadık. Bir kulun Rabbine şart koşması yanlış olacaktır. Örneğin bir kulun Ya Rabbi şu günahı bir daha işlersem ….. şöyle olayım gibi bir söylemde bulunması uygun bir tutum değildir. Zira bu tür söylemlerin sonucu ağır olabilir. Bu konuda bilgi verdikten sonra asıl konumuz olan Nasuh tövbesi konusuna yer verelim.

Nasuh Tövbesi Hakkında Detaylı Bilgi

Nasuh kelimesi “temiz, saf, halis, kesin, kat’i” gibi anlamalara gelmektedir. İslam dininde nasuh tövbesi önemli bir yer tutmaktadır. Zira nasuh tövbesini normal bir tövbeden ayıran özelliği bir daha kesin olarak o günahı işlememektir. Bununla birlikte nasuh tövbenin şöyle bir özelliği vardır.

Nasuh tövbesi, ben yapacağım değince yapılan bir şey değildir. Zira insana nasuh tövbesi yaptıran içinde bulunduğu manevi atmosfer ve duyduğu derin pişmanlıktır. Bu nedenledir ki nasuh tövbesi yapan kimse içinde bulunduğu derin pişmanlık nedeni ile yanlıştan doğruya öyle bir dönüş yapar ki bu dönüş o insanın manevi makamını dahi çok yüksek bir hale getirir.

Zira kulun pişmanlığı ne kadar büyük olur ise doğruluğa bağlanması da o kadar büyük olacaktır. Yalnız bu konu yanlış anlaşılmamalıdır. Nasuh tövbe yapan kullar sadece büyük günah işler yapan kullar değillerdir. Bazen bize çok küçük bir günah gibi gelen bir günaha başka bir kul tövbes edebilir. Zira aklı selim bir kul için küçük günah diye tabir ettiğimiz günahlar dahi aslında büyük günahlardır.

Bu konuda Hazreti Ali hazretleri şöyle buyurmuştur:”

Kişinin en büyük günahı en kolay işlediği günahıdır”.

Çünkü kişi günahı küçük görür ise o kadar çok çoğalır ki büyük günah olarak gördüğü günahlardan dahi çok büyük bir hale gelir. Nasuh tövbesi hakkında Yüce Mevla’mız şöyle buyurmakta:

“Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin günahlarınızı affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim, 66/8)

Bu ayeti zikrettikten sonra konuda ki bir hadis i şerifi de paylaşarak konumuzu sonlandıralım. Zira bu hadis i şerif nasuh tövbesinin ne olduğunu merak eden bizlere bu konu hakkında çok güzel bir örnek vermekte.

Memeden çıkan sütün geri dönmediği gibi tövbe edenin de günaha dönmemesi nasuh tevbesidir. (Hadis i Şerif)

Bu nedenlerle aslında kişinin tövbesinin nasuh olup olmadığını biraz da zaman göstermektedir. Yüce Mevla’mız tövbelerimizin nasuh olabilmesini bizlere nasip eylesin. Amin

Sitemizde yer alan Günah İşleyen Kimse Tövbe Ederek Günahtan Kurtulabilir mi? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Haklısınız Hocam belki soruya tam açıklayamadım. Allah’a şart koşmaktan kastım şuydu. örneğin birisi hırsızlık yapıyorsa hırsızlığın kötü bir şey olduğunu bildiği halde. Allah’ım beni affedin bir daha hırsızlık yapmayacağım deyip nasuh tövbesi yapması gibi. Yani şu anlama geliyor siz günahlarımı bağışlarsanız ben hırsızlığı bırakırım haşa haşa bir pazarlık olduğunu söylüyor bazı çevreler. Yoksa bana göre de nasuh tövbesi tövbelerin en iyisidir. Saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu