Kuran, Tefsir

Nas Suresi Hakkında Bilgi

Nas Suresi Hakkında Bilgi

 

Nas suresi 6 ayetten oluşan bir suredir ve bu sure Medine’de inmiştir. Mushafta yer alan sıralama da ise 114., nüzul sırasına göre ise 21. suredir.

Nas surenin temel konularını kısaca şöyle özetleyebiliriz: 

Dua mahiyetinde olan bu sure, sinsi bir şekilde kötülüğe iten cin ve İnsanların şerrinden rahmeti ve koruması sonsuz yüce Allah’a (c.c) sığınılması öğütlenmektedir.

Nas surenin temel mesajlarını ise kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Nas suresi, cin ve insanlar tarafından kalbe gelebilecek olan şüphe, vesvese gibi ve benzeri konularda yüce Allah’a sığınılmasını öğütlemektedir. Zira vesveseler kişiyi dini konularda şüpheye itmektedir.
  • Peygamber Efendimizin Nas suresini sürekli olarak okuduğu, okuduktan sonra ise kendi üzerine üflediği, hatta ellerine üflemek sureti ile vücudunu sıvazladığı sahih kaynaklarımızda yer almaktadır. Bununla birlikte Peygamber Efendimiz Nas suresini okuyarak torunları Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’in üzerlerine üflediği rivayet edilmektedir.
  • Bu surenin biz Müslümanlara vermiş olduğu bir diğer mesaj ise, şüphenin bilimsel bir değeri olmadığı, ve bu durumun Allah’ın yardımı ile aşılabilecek bir durum olduğudur. Zira bu surede yüce Mevla’mız kendisinden bu hallerden kurtulabilmek için kendisinden yardım istemeyi öğütlemektedir.

Bu değerli surenin meali ve Arapça metni için Nas Suresi başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Her gece yatmadan önce muhakkak okunması gereken bir Sure paylaşım için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu