İslam Alimi

Namazlarımızda Neden Tebbet Suresi İle Beddua Ediyoruz?

Eğer günah ise, namaz kılarken okuduğumuz tebbet suresinde, peygamberin amcası “ebu lehebe ” ebu lehebin elleri kurusun ..v.s” diyerek , beddua etmiş olmuyor muyuz. Sonuçta Ebu Leheb de Ebu Talip de Peygamberin amcaları ve peygamberi çok sevdikleri halde Müslüman olmadan ölmüşler. Aralarındaki ikili ilişkileri bizleri neden bu kadar , her namazda beddua edecek kadar ilgilendiriyor.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir kaç gün önce buna benzer bir soru cevaplamıştık. Bu soru için Beddua Etmek Günah mı? Tebbet Suresini Okuyarak Beddua Etmiyor muyuz? başlıklı konuya baş vurabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki siz konuya çok yanlış bir yerden bakıyorsunuz. Siz diyorsunuz ki Peygamberin amcası neden bizi bu kadar ilgilendiriyor.

Neden ona beddua ediyoruz. Şunu bilmelisiniz ki Tebbet suresinde Ebu Lehep Peygamberimizin amcası olarak değil Allah’ın (c.c.) dinine isyan eden biri olarak ve İslam’ın yoluna engel olan biri olarak anılmaktadır. Sizin bu mantığınızda o zaman Kuran ı Kerimde diğer Peygamberlerden, diğer kavimlerden niye bahsedildi onlar bizi ilgilendirmiyor mantığı çıkmaktadır. Oysa bu bakış açısı yanlıştır. Zira yüce Mevla’mız bize bu anlattıkları ile bir ders vermektedir. Tebbet suresinde ise yüce Mevla’mız bizlere Allah’ın yoluna engel olan Ebu Lehep gibi kimseleri ne tür bir azabın beklediğini bizlere bildirmektedir.

Yüce Mevla’mız Kuran ı Kerimde şöyle buyurmaktadır: Artık, Kuran’dan kolayınıza geleni okuyun. (Müzemmil suresi – 2o) Size Tebbet suresini okumak zor geliyor ise namazlarınızda diğer sureleri okumayı tercih edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ