NamazSorularınız

Namazlarımı Yanlış Kılıyormuşum Şimdi Yeniden Kılmalı mıyım?

Hocam ben 16 yaşındayım bu sene namaza başladım 5 vakit namazımı kılıyorum ama önceki kıldığım namazlarımın hepsini eksik kılmışım namazdaki eksikliklerimide daha yeni görüyorum internetten bayanlarda namaz kılınışına baktım ve o zaman fark ettim. Rükuya giderken” Allahu Ekber”demiyordum hemde rükudayken bacaklarımı hafif bükmem gerekirken ben dümdüz yapıyormuşum. Sadece secdeye giderken “Allahu Ekber” diyordum secdeden kalkarken demiyordum. 2. defa secdeye gidip kalkarken ben oturup kalkıyordum yani oturmadan kalkmam gerekirken ben 2.secdemi bitirdikten sonra 3 saniye oturup “Allahu Ekber” diyerek kalkıyodum. Bir de ben bütün fatiha surelerinden önce hep euzu besmele çekiyodum sadece sübhanekeden sonraki fatiha surelerinden önce euzu besmele olması gerekirken ben hepsinde euzu besmele çekiyodum. Yani kısacası hocam önceki kıldığım farz namazlarımın ve kaza namazlarımın hepsini eksik ve yanlış kılmışım daha yeni farkediyorum ne yapmam gerekiyor? Şimdi namaz kılarken ara sıra şaşırıyorum çünkü önceki yanlış kıldığım şekle alışmışım o yüzden zor oluyo sürekli şaşırıp yanlış kılıyorum önceki kıldığım namazların hatalı ve yanlış olmasından dolayı ne yapmalıyım hiçbiri ksbul olmaz mı? Şimdi doğru bir şekilde namazlarımı kılmaya çalışıyorum inşAllah doğru bir şekilde kılmayı alışkanlık haline getiririm.

Hayırlı Günler, Allah ‘a emanet olun. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Namazlarımı Yanlış Kılıyormuşum Cevap

Değerli ziyaretçimiz, tabi ki bahsettiğiniz hatalar küçümsenek hatalar değil. Bu hatalar bir an önce düzeltilmelidir. Anladığımız kadarı ile sizde zatan bu konuda çaba sarf ediyorsunuz. Bu çok güzel bir şey. Zira İslam dini ilimle yaşanan bir dindir ve bilginin İslam dininde çok önemli bir yeri vardır.

Geçmişte kıldığınız namazları Mevla’mız kabul eylesin. Geçmişte bahsettiğiniz şekilde kılmış olduğunuz namazları tekrar kılmanız gerekmemektedir. Zira bahsettiğiniz konuların hiç biri namazın tekrarını gerektirecek durumlar değildir. Fakat yanlış anlaşılmasın bir Müslüman bu hatalarının yanlış olduğunu öğrendikten sonra halen ibadetlerine yanlış devam etmesi caiz olmaz. Mevla’mız kılmış olduğunuz ve kılacağınız namazları kabul eylesin.

Sorular & Yorumlar

 1. neden bu kadar çok ve ısrarlı sorular soruyorsunuz ? açık açık söylüyor işte. Allah (cc) tüm kullarını seviyor. İbadet edenleri ise daha çok seviyor. Bu kadar basit ve net.

 2. Erkeklerdede kırma varmıdır? diz kırma? herhalde özel durum diye böyle bir şey var anladıgım kadarıyla. erkekler düz olmalı?

 3. hocam Rabbimiz sevmediği kuluna sabah namazı kılmasına izin verir mi?yani sevmediği kulunu huzuruna ister mi?ne olur cevaplayın hocam çok önemli.

   1. hocam Rabbimiz sevmediği kuluna namaz kılmasına izin veriyorsa huzuruna istiyor anlamına geliyor.fakat siz sadece sevdiği kullarını huzuruna ister dediniz tekrar bir anlatır mısınız?

   2. hocam Rabbimiz sevmediği kuluna namaz kılmasına izin veriyorsa huzuruna istiyor anlamına geliyor.fakat siz sadece sevdiği kullarını huzuruna ister dediniz tekrar bir anlatır mısınız?ne olur cevap verin.

   3. Rabbimiz her kulunu sevmektedir fakat namaz kılan kullarını daha çok sevmektedir. Kul günahta ve şirkte ısrar eder ise Mevla’mız o kulunu sevmez ve dolayısı ile namaz kılmayıda nasip etmez. Bu konu gayet açıktır. Dolayısı ile bu konu ile alakalı başka bir soru daha sormanıza gerek yoktur. Cevap sizi tatmin etmiyor ise sizi tatmin edecek başka bir cevap bulamayız. Fakat eğer gerçekten cevap arıyor iseniz bu cevap size yetecektir.

 4. Hocam ben 15 yaşındayım.sorum şu ,ben sabah namazına kalktığımda sabah namazına kalkmam Rabbim beni seviyor ve beni huzuruna istiyor anlamına mı geliyor ? Ne olur cevaplayın .

   1. peki hocam Rabbim beni huzuruna istiyorsa beni seviyordur anlamına da mı geliyor ?

   2. Tabi ki yüce Mevla’mız kendine her ibadet eden kulu gibi sizide çok seviyor. Sevdiği içinde kendine ibadeti nasip ediyor.

   3. hocam sevdiği içinde kendine ibadeti nasip ediyor derken neyi anlatmaya çalıştınız tam anlayamadım tekrar bir açıklar mısınız?

 5. Hocam ben 15 yaşındayım.Sabah namazına kalktığım zamanlarda sabah namazına kalkmam Rabbim beni huzuruna istiyor anlamına mı geliyor?

   1. hocam Rabbimizin bizi namazlarda huzuruna istemesi bir anlamda bizi sevdiğinin göstergesi midir?

   2. Hocam Rabbimiz sevmediği kuluna sabah namazı ve öbür namazları kıldırtmazmış.Doğru mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu