Namaz

Namazlarımı Vaktinde Kılamıyorum Bu Durumda Ne Yapmalıyım?

Namazlarımızı terk etmemeliyiz! Ziyaretçimizin sorusu Namazlarımı vaktinde kılamıyorum bu durumda ne yapmalıyım? Şimdi önce sorunun detayına sonra ise cevabına yer verelim.

Soru: Namazlarımı Vaktinde Kılamıyorum, Bu Durumda Ne Yapmalıyım?

Benim sizlere bir sorum var cevap verirseniz Allah razı olsun, günlük vakit namazını vaktinde kılamaz isek aynı gün nasıl kaza ederiz ve nasıl kılarız. Örneğin akşam namazını zamanında kılamayan bir kişi ne zaman ve ne şekilde kazasını kılmalıdır. Şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum Allah’a emanet olun.

Cevap: Namazlar Vaktinde Kılınmalıdır! Elde Olmayan Durumlarda Kaza Edilmelidir

Öncelikle sizde taktir edersiniz ki namazlarımızı vaktinde ve elimizden geldiğince en güzel şekilde kılmalıyız. Namazlarımı vaktinde kılamıyorum demek geçerli bir mazeret değildir. Konu sorunuza gelince ifade ettiğiniz üzere namazlarınızı vaktinde kılıyorsunuz. Bazen ise namazlarınızın kazaya kaldığı oluyor. Bu durumlarda yapmanız gereken şudur. Örneğin uykuda kaldınız ve öğlen namazınızı kılamadığınız, yani öğlen namazınız kazaya kaldı.

Bu durumda eğer ikindi namazını kılmak için bir cemaatin içerisinde bulunuyor iseniz ve öğlen namazının kazasını kılarken ikindi namazını cemaatle kılmaktan mahrum olacağınız bir durum olur ise önce cemaatle ikindi namazınızı kılmalısınız ve ikindi namazının hemen akabinde öğlen namazınızın farzını kaza etmelisiniz.

Eğer bahsettiğimiz gibi bir durum vuku bulmaz ise ikindi namazı kılmadan önce öğlen namazınızın kazasını kılmalı sonra ise vakti girmiş olan ikindi namazınızı kılmalısınız. Biz burada öğlen namazını örnek olarak verdik. Bunu bütün vakit namazlar için düşünebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu