Namaz

Namazlarımı Doğru Kılıyor muyum Diye Şüpheye Düşüyorum

Namazlarımızı doğru kılıp kılmadığımızı nereden bilebiliriz, namazlarımın hepsinde de namazımı yanlış kılıyormuşum gibi geliyor. Zaten önce ki kıldığım namazlarımda çoğu yerde yanlışlık yaptığımı fark ettim ve kıldığım namazlarda önceki hatalarımı yapmıyorum artık. Ama başka fark edemediğim hatalarda var gibi geliyor. Acaba hatam mı var da şüpheye düşüyorum bu şüpheden nasıl kurtulabilirim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininin güzelliklerinde biride bilmediğimizden sorumlu olmayışımızdır. Ancak bu kolaylığı veren dinimiz aynı zamanda Müslümanlara farz olan ilimleri biran önce öğrenmeyi farz kılmıştır. Bu nedenle bildiğimizle yetinmemeliyiz ve dinimizin gerekliliklerini öğrenmeliyiz. İçinizde bu şüphenin yani acaba namazlarımı doğru mu kılıyorum düşüncesinin asıl nedeni ibadetlerinizi ve sorumluluklarınızın bilincinde olmanızdır. İçinizde ki bu şüpheyi kendinize bir kazanç haline getirmelisiniz. Bu kazancı ise madem şüphelerim var o halde namaz ibadeti hakkında öğrenmem gereken her şeyi öğrenmeliyim diyerek kitaplar okumak ve hocalara sormak sureti ile bilgiler edinmelisiniz.

Bu konu ile alakalı bir hadis i şerif şu şekildedir: “İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır.”(İbn Mace, Mukaddime, 17).

Bu nedenle ilim öğrenmeye her zaman devam etmeliyiz. Yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede ilim öğrenmenin cihat kadar önemli, olduğunu şu şekilde bir kullarına bildirmiştir:

“Müminlerin hepsinin topyekün sefere / savaşa çıkmaları uygun değildir. Öyleyse her topluluktan büyük kısmı savaşa çıkarken, bir grup da din hususunda sağlam bilgi sahibi olmak, dinî hükümleri öğrenmek için çalışmalı ve savaşa çıkanlar geri döndüklerinde kötülüklerden sakınmaları ümidiyle (onlara bu bilgilerini aktararak) onları uyarmalıdır.” (Tevbe, 9/122)

Özetle, daha önce kılmış olduğum namazlar veya şimdi kıldığım namazlar acaba kabul oluyor mu düşüncesinden çıkmalısınız. Daha sonra namaz ve diğer ibadetleriniz hakkında ki bilgileri öğrenebileceğiniz kadar öğrenmeye gayret etmelisiniz. Yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin Sitemizde yer alan Beş vakit namaz nasıl kılınır? başlıklı konuyu ve sitemizde yer alan Namaz kategorisini ziyaret ederek pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu