Namaz

Namazları Vaktinde Kılınmalıdır

Namaz, bizler için çok büyük bir İbadettir. Allah için ve kendimizi Allak katında sevap işlemek için kıldığımız namazlarımızı daha dikkatli ve tam vaktinde kılarak daha çok sevaba girmemiz gerekir.

“ Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar.” ( Ankebüt Suresi- 29) Ayetinde geçen bu ifadeler, namazla ilgili gerçekten çok önem arz etmektedir ve bu bakımdan da insanların namazlarını vaktinde kılmaları gerekmektedir. Müslümanlar olarak bizlere düşen görev, bizi kötülüklerden ve her türlü şeytani işlerden alıkoyacak olan namazlarımızı vaktinde kılmamız gerekmektedir. Peygamber efendimizde namazın tam vaktinde kılınması yönünde dikkat etmeleri bakımından Müslümanları sürekli uyarmakta ve bu konuda hassasiyetini dile getirmekteydi. Müslümanlar namaz konusunda acele etmeli yani vaktinde kılmalı ama namaz kılarken de sureleri yavaş yavaş adabına uygun şekilde okumaları gerekir. Surelerin eksik okunması gerçekten namazın yanlış kılınmasına yol açmakta ve bu durumda iç iyi olmamaktadır.

Her zaman namaz kılınan yere de dikkat edilmelidir ve temiz olması bakımından çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Allah, temizlik konusunda ve özellikle de namazda temizlik konusuna çok dikkat edilmesi için Müslümanları sürekli uyarmaktadır. Ezan okunduktan sonra namazı camide kılacaksanız hemen gitmeli ve üstünüzün yani giysilerinizin temiz olması gerekmektedir. Eğer evde kılacaksanız, kıldığınız yer temiz olmalı ve etrafta namazı etkileyecek resimlerin olmaması gerekmektedir. Namaz kılarken aklınızın üzerinizdeki giyside olan resim tarzı simgelere takılmaması içinde böyle kıyafetlerden namaz sırasında uzak durmanız gerekir. Namaz, Allah ile kul arasında oluşan güçlü bir bağı temsil eder ve bu yüzden de Müslümanlar bu konuda bilhassa çok dikkat ederek namazlarını doğru şekilde kılmaları gerekmektedir. İnsanlar, namaz vakitlerini bilerek hemen namazlarını kılmalı ve bu bakımdan da vakit konusunda acele etmeleri gerekir.

Namaz sırasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biriside, aklın farklı düşüncelere takılması ve namaz sırasında namazdan hariç başka şeylerin düşünülmesidir. Bu durumdan insanların kesinlikle kaçınması gerekir ve ne olursa olsun akıllarını sadece namaza yönelterek, Allah ile daha güçlü bağ kurulması gerekir…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu