Namaz

Namazlarda Tahiyyat Okurken Şehadet Parmağını Kaldırmak Sünnet midir?

Namazlarda Tahiyyat okurken şehadet parmağını kaldırmak sünnet midir? Ve Namazda Şehadet parmağını kaldırmak nasıl olmalıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bu konuda önemli iki görüş vardır. Birinci görüşe göre böyle bir sünnet vardır ve Peygamber Efendimiz “Eşhedü en la ilahe” derken şehadet parmağını kaldırır idi, “illallah” derken isede şahadet parmağını indirirdi ve namazlarını böyle kılardı.

Diğer bir görüşe göre de efendimiz şehadet parmağını kaldırmazdı. Kimi alimler bu hareketi namaz dışı bir hareket olarak ta belirlemişlerdir. Bu konuda Hanefi mezhebine tabi olan ve bir müceddid olan İmamı Rabbani hazretlerinin görüşü şöyledir;

Bu konuda görüşü önemli olan bazı alimler kaldırılmamalı gerektiğini ve namazda şehadet parmağını kaldırmanın mekruh olduğuna dair fetvaların olduğunu belirtmişlerdir. Bu nedenle şüpheden korunmak açısından şehadet parmağını kaldırmamanın daha uygun olacağını belirtmiştir. Nitekim eğer sünnet olduğu doğru ise sevabı çoktur ,fakat sünnet bilinen bir ameli icra ederken harama düşme telikesi var ise şehadet parmağını kaldırmamak daha uygun olacaktır diyerek bu konuda ki görüşünü belirtmiştir .

Özetle değerli ziyaretçimiz, bu konuda ki önemli iki görüş bunlardır . Bizim tavsiyemiz şehadet parmağımızı kaldımamaktan yanıdır. Bunun nedeni ise bu konuda yanlışa düşme ihtimalinin azımsanmayacak derecede olmasıdır.

Fakat önemle şunu da belirmeliyiz ki İslam alimlerin çoğunluğuna göre şehadet parmağını kaldırmak sünnettir ve yukarıda bu sünnetin nasıl icra edilmesi gerektiğini de belirttik.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu