Namaz

Namazını Kılmayan ve Büyük Günah İşlemeyen Kulların Durumu Ahirette Nasıl Olacak?

Hocam Namazlarını kılmayan ve de büyük günahları da işlemeyen insanların hali ahiret aleminde nasıl olacak? Bir çok kaynakta okudum ki Rabbimizin küçük olan günahları affedeceği yazıyor. Namaz kılmıyorsak büyük günah da işlemediysek bu durumda sonumuz nasıl olur bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Şunu bilmelisiniz ki Namaz kılmamak da büyük günahtır farzı terk etmektir. Nasıl ki, her haramı işlemek büyük günah ise, her farzı terk etmek yani yerine getirmemek de büyük günahtır.

(Beş vakit namazı terk eden, Allahü teâlânın hıfz ve emanından mahrum olur.) [İbni Mace]

Küçük günahların özellikle namaz kılmakla affolunacağını anlatan hadisi şerifler vardır ve bu hadisten bir tanesi şöyledir.

İkinci vakit namaz önceki namaz ile kendisi arasında işlenen küçük günahlara kefaret olur. Cuma namazı da bir önceki cuma gününden itibaren işlenen küçük günahlara kefaret olur. (bk. Ebu Davud, h.no: 343)

Peygamber Efendimiz (sav) “Kim ki namazı kılarsa dinin direğini dikmiş olur. Kim ki namazı terk ederse dinin direğini yıkmış olur” buyurdu.

İnsanın başka büyük bir günah işlememesi elbetteki kişinin yükünü hafifletir,lakin namazın sorumluluğundan kurtulmak ancak tövbe etmekle ve kılmadığı namazları kaza etmekle mümkündür.

Bu durumda, namazlarını kılmayan insanda, büyük günah işleyen de ikisi de büyük suç işlemiş olur iki durumda olan kişide aynı şekilde günahkardır. İşlenen Küçük günahlar affedilse bile, işlenen büyük günahların affı için kişinin muhakkak çokça tövbe etmesi, namazlarını kaza etmesi, üzerinde eğer ki kul hakkı varsa ödemesi ve helallik alması ve bundan sonraki hayatını buna göre dikkat ederek yaşaması gerekmektedir.

“Her kim zerre kadar iyilik yapmışsa, onun mükâfatını görecek, Ve her kim de zerre kadar kötülük yapmışsa, onun cezasını görecektir.”

(Zilzal, 99/7-8)

“Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını, (günahları) dilediği kimse için bağışlar. Allah’a ortak koşan kimse büyük bir günah (ile) iftira etmiş olur.”

(Nisa, 4/48)

Ayette her konuda olduğu gibi, Allah’a şirkin haricindeki küçük ve büyük günahları bağışlama konusunda da dilediğine hak ettiği cezayı, dilediğine hak etmediği bağışlamayı yapan Allah’ın (c.c)mutlak iradesi anlatılmıştır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu