NamazSorularınız

Namazı Bitirdikten Sonra, Kaç Rekat Kıldığımızı Unutursak Namazı Baştan Kılmak mı Gerekir?

Namazı bitirdikten sonra, kaç rekat kıldığımızı unutursak namazı baştan kılmak mı gerekiyor? Cevap: Değerli ziyaretçimiz, diyelim ki örneğin öğlen namazının dört rekatlık farzını kıldınız. Selam vererek namazdan ayrıldıktan ve ayağa kalktıktan sonra üç rekat mı kıldım veya dört rekat mı kıldım diye şüphede düştünüz. Bu durumda bir şey yapmanız gerekmemektedir. Fakat yine örneğin öğlen namazının dört rekatlık farzını kıldınız ve namazını bitirdikten sonra üç rekat kıldığınıza kesin bir şekilde kanaat getirirseniz bu durumda namazınızı tekrar kılmalısınız. Bu konuda son olarak şu bilgiyi de verelim.

Örneğin öğlen namazının dört rekatlık farzını kıldınız ve selam verdiniz. Eğer daha yerinizden kalmadıysanız ve  üç rekat mı yoksa dört rekat mı kıldığınız konusunda şüpheye düşerseniz ayağa kalkmadan hemen sehiv secdesi yapmalısınız. Yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Hocam teşekkür ederim çok önemli bir bilgiyi en ince ayrıntısına kadar anlatarak vermişsiniz. Ben bu güne kadar bunu bilmiyordum sayenizde öğrendim. Eksik namaz kıldığımı fark edince tekrardan namaz kılıyordum. Sayenizde sehiv secdesi yaparak namazımı tamamlıyorum. Allah sizlerden razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu