Namaz

Namazdan Sonra Tesbihat Yapmak Zorunlu mudur?

Ben namaz kılacağım da namazdan sonra tespih çekmek zorunda mıyız yoksa direk normal işimize mi devam edeceğiz?

cevap Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız sizi bu karalılığınızda sabit kılsın. İslam dininin temel taşlarından biri olan namaz ibadeti bir Müslüman için olmazsa olmaz bir ibadettir. Tesbihatın namaz ibadetinin yanında yeri ise tatlının yemeğin sonunda yenmesi gibidir. Tesbihat sünnettir ve Müslümanların uygulamakta oldukları tesbihat Peygamber Efendimizin tavsiyesidir tesbihat hakkında geniş bilgi için  Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır? başlılı konuya başvurabilirsiniz.

Özetle, sorunuza cevap verecek olur isek, namazların sonunda yapılan tesbihat bir faz değildir, kuvvetli ve yapılması gereken bir sünnettir. Eğer çok acil işiniz veya bir mani yok ise tesbihatı mutlaka yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Namazdan sonra tesbihat yapmak farz bir ibadet olmaması hasebi ile zorunlu değildir. Daha önce sorulmuş olan ve konunuz ile alakalı olan Özel Durumlarda Namaz Tesbihatını Kısalta Bilir miyiz? başlıklı konuyuda ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu