Genel

Günlük Hayatta Şafi ve Hanefi Mezhebi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu konuda sizlere Şafi ve Hanefi mezhebi arasındaki farklar hakkında bilgiler zikretmeye çalışacağız. Fakat bu noktada bilmemiz gereken önemli bir nokta var ki oda bu iki mezhebinde hak olduğu ve aslında bu iki mezhebinde görüşünün doğru olduğudur.

Hanefi ve Şafi Mezhebinin Yolu Temel Konularda Birdir

Ancak Hanefi mezhebi doğrunun bir tarafından yürürken Şafi mezhebide bir diğer tarafından yürümektedir. Fakat bu bazı noktalar içindir. Genel açıda görüşlerde farklılıklar yoktur. Şimdi günlük hayatımızda bizi çokça ilgilendire bu farklılıklardan bahsedelim.

 • Hanefi mezhebinde namazda ilk tekbirden sonra Fatihadan önce sübhaneke okunurken, şafii mezhebinde veccehtü duası okunur.
 • Hanefi mezhebinde okunan tahiyyat duası ile şafii mezhebinde okunan tahiyyat duası farklıdır. (bilgi için tıklayınız)
 • Hanefi mezhebinde okunan kunut duaları ile şafii mezhebinde okunan kunut duası farklıdır. (Kunut Duası Şafi Mezhebi )
 • Sabah namazının kılınışı Hanefi mezhebinde farklı, Şafi mezhebinde ise farklıdır. (Sabah Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? )
 • Şafii mezhebinde son oturuşta Salli ve Barik dualarını okunmak farzdır. Hanefi mezhebinde ise Salli ve Barik dualarını okunmak müekked sünnettir.

Hanefi ve Şafi Mezhebi Arasında ki Farklara Diğer Örnekler

İmam arkasında cemaatle kılınan namazlarda fatiha okumak Hanefi mezhebinde tahrimen mekruh zira imam okumaktadır. Şafi mezhebinde ise imam Fatiha suresini bitirince ve zamlı sure okumaya başlayınca okunmalıdır ve farzdır.

– Hanefi mezhebinde zammı sure okumadan önce Besmele çekmek şart değildir. Şafii mezhebinde ise Besmele çekmek gerekmektedir.

– Şafii mezhebinde nafile namaza başlayan bir kimse namazı tamamlamadan bozarsa, kaza etmesine gerek yoktur. Hanefi de bozulan namaz nafile dahi olsa kaza etmek vaciptir.

– Namaza başlarken dil(ağız) ile niyet etmek Hanefi de şart değildir zira kalbi niyet önemlidir. Şafi mezhebinde ise dil ile zikretmek önemli bir sünnettir.

– Hanefilerde erkeklerin çıplak ayakla namaz kılmamak daha doğrudur. Şafilerde çıplak ayakla kılmak daha doğrudur.

– Hanefi mezhebinde erkekler kıyamda eller göbek üzerinde bağlanır. Şafii mezhebinde ise, eller göğüs altında göbek üzerine bağlanmaktadır.

– Hanefi mezhebinde tahiyatta (teşehhüdde) otururken eller ve parmaklar açılır ve işaret parmağını kaldırmak daha doğrudur. Şafilerde ise sağ elin baş ve işaret parmakları açılır. Diğer parmaklar yumulur ve işaret parmağını kaldırmak sünnettir.

– Hanefi mezhebinde Namazda fatiha okumak vaciptir. Şafi mezhebinde ise farzdır.

– Hanefi mezhebinde Vitir namazı vaciptir. Şafi mezhebinde ise sünnettir.

– Cuma namazının olabilmesi için imamdan başka Hanefi mezhebinde 3 kişi, Şafi mezhebinde 40 kişi kişi olması gerekmektedir.

– Hanefi mezhebinde tadil-i erkan vacip, Şafi mezhebinde ise farzdır.

– Bayram namazı Hanefiler de vacip, Şafiler de ise sünnettir.

– Hanefiler herhangi bir özür nedeniyle birkaç namazı kılamayan bir kimse sünnet namazlarını kılabilir. Şafi mezhebinde ise kazası olanın sünnet kılmalıdır ve kaza kılmalıdır.

Bu konuda sizlere Şafi ve Hanefi Mezhebi Arasındaki Farklar konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Bunların yanı sıra sitemizde yer alan Şafi Mezhebi Hakkında Bilgi ve Hanefi Mezhebi Hakkında Bilgi başlıklı konuları ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hanefiler herhangi bir özür nedeniyle birkaç namazı kılamayan bir kimse sünnet namazlarını kılabilir. Şafi mezhebinde ise kazası olanın sünnet kılmalıdır (kilmamalidir)ve kaza kılmalıdır.

  Olması gerekmezmiydi

  1. Özetle, Şafii mezhebinde kazası olan bir kimse sünnet kılmamalıdır sözü tek başına doğru değildir. Eğer kaza namazı var ise sünnetlerin yerine dahi kaza namazlarını kılmalı ve bir an önce kaza namazlarını bitirerek sünnetleri kılmaya devam etmelidir

 2. Zammi sureden önce besmele çekmek gerekmektedir deniyor. Gerekmeltedirden kasıt farzmı? Peki besmeleyi unutursak tekrar mı kılacağız aynı namazı

  1. Farz değildir. Getirmek gerekmektedir ve bu sünnettir. Ancak unutuldu ise bir şey yapmak gerekmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu