NamazSorularınız

Namazda Niyet Etmeyi Kendi İstediğim Gibi Söylesem Olur mu?

Hocam ben namaza niyet ederken mesela akşam namazı için niyet ettim, Allah rızası için bu günkü akşam namazının üç rekat farzını kılmaya yerine, bugünkü akşam namazının üç rekat farzını Allah rızası için kılmaya desem olur mu? Yani hocam namaza niyet ederken kelimelerin yerlerini değişik söylememde bir sakınca var mıdır?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, niyet ibadetlerde çok önemlidir. Amellerimiz niyetlerimizin üzeredir. Bu nedenle niyetler doğru şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte niyetlerde tavsiye edilen şekilde yapılmaz ise niyetler olmaz şeklinde bir kaidede yoktur. Bu konuda İslam alimleri ortak kararlar ile en doğru bir şekilde nasıl niyet edilmesine gerek olduğu hakkında bilgiler vermişlerdir. Aynı manayı içeren cümleler ile niyet etmekte tabi ki mümkündür. Örneğin sorunuzda yer verdiğiniz gibi akşam namazının farzını kılmak için “bu günkü akşam namazının üç rekat farzını Allah rızası için kılmaya” demenizde herhangi bir sakınca yoktur. Bu bilgiler ile birlikte size sitemizde yer alan Beş Vakit Namaza Nasıl Niyet Edilir? başlıklı konuyu tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu