Namaz

Namazda Ne Zaman Sesli Okumamız Lazım?

Bilindiği üzere namazın farzlarından olan kıraat nasıl yapılmalı? Yani cemaat ile kendi başımıza, sünnette, farzlarda ve de hangi vakitlerde yapılmalı? Ben bilmiyordum sesli okunması gerektiğini. Sadece kendi başımıza namaz kılarken sesli okunabildiğini zannediyordum namazım kabul olur mu?

Namazda Kıraat Ne Zaman Sesli Okumamız Gerekir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, namaz kıraat cemaatle namaz kılınırken imam tarafından sesli okunması gerekmektedir. Bu namazlar Sabah, Akşam ve Yatsı namazlarının farzlarıdır.

Kıraatı Sesli Okumak Şart mıdır?

Bunların dışında kıraatı sesli okumak şart değildir. Özellikle cemaat içinde sesinizi yalnızca kendiniz duyacağınız şekilde okumalısınız. Örneğin camidesiniz ve Öğlen namazının ilk sünneti kılınıyor. Eğer kıraatınızı sesli yaparsanız yakınınızda bulunan cemaatin namazda aklını karıştırabilir veya huşusunu etkileyebilirsiniz. Bu nedenle doğru olan kıraatınızı sadece kendiniz duyabileceğiniz şekilde yerine getirmenizdir.

Evde veya Yakınımızda Kimse Yoksa Kıraatı Sesli Yapabilir miyiz?

Eğer cemaate yetişemediyseniz veya örneğin namazınızı evde eda edecekseniz yukarıda zikrettiğimiz vakitlerde kıraatınızı sesli yapmanız daha doğru olacaktır. Eğer evinizde cemaate katılacak bir aile üyesi var ise ve namazınızı cemaatle kılarsanız çok daha hayırlı olacaktır.

Yukarıda zikrettiğimiz namazlar dışında yanlız iseniz sesinizi normalden biraz daha yüksek tutabilirsiniz.

Özetle, asıl olan kıraatınızı yerine getirmenizdir. Kıraatınızı sessizde yapmış olsanız Yüce Mevla’mızın izni ile namazlarınız kabul olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu