Namaz

Namazda Elleri Göbek Üstüne Bağlayabilir miyiz?

Hocam Hanefi mezhebine göre mi Hanefide eller göbek altına diye biliyoruz göbek üstünde de geçerli olur mu mesela Şaafide ve Hanbelide iki çeşit el bağlama şekli var Hanefi dede farklı el bağlama görüşleri var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, genelde bu konularda insanların akılları karışabilmektedir. Farklı mezheplerde bu tür şeyler nasıl değişebilir. Mezheplerin bu gibi konularda bu tür kararlar almalarının geçerli nedenleri vardır. Ve bu nedenle gerçekten ciddi delillere dayanan konulardır. Bu nedenle Şafi mezhebi elleri göbek üstünde bağlamayı uygun görmüştür. Hanefi mezhebi ise elleri göbek altında bağlamayı uygun görmüştür.

Özetle, bu iki mezheptede sadece bir tane el bağlama şekli vardır. Bununla birlikte bir Şafi ellerini göbek altında bağlarsa veya bir Hanefi ellerini göbek üstünde bağlarsa bunun namazına bir zararı yoktur. Ancak İslam alimlerinin ortak kanaatine göre her Müslüman amel ederken kendi mezhebine tabi olmalıdır. Zira bu konuda bir sorun teşkil etmesede bir çok sorun teşkil edecek konular yer almaktadır. Hanefi mezhebinde kanın abdesti bozması veya Şafi mezhebinde kanın abdesti bozmaması gibi. Her Müslüman kendi mezhebine göre amel ederse çok daha hayırlı olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Selâmun aleyküm öncelikle ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim ben soruyu yanlış sordum hanefide ellerimizi bağladığımızda göbek deliği kapanıyor bazen o şekilde yani üst derken göğse yakın bağlama gibi söylemişim yanlışlıkla o bağlama şeklini kast etmiştim selâm ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu