İslam Alimi

Namazda Başka Şeyler Düşünmek Namazı Bozar mı?

İyi çalışmalar efendim. Namaz kılınca insanın aklına hep başka başka şeyler geliyor. Örneğin yapmak istediği bir iş veya günlük hayattan bazı şeyler. Kısacası böyle şeyler namazı bozar mı? Bu durumdan kurtulmak için hangi duayı okumak gerekir. Saygılar.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu halinizin farkında olmanız ve bir çözüm aramanız çok güzel bir şey. Namazlarda aklımıza gelen düşünceler vesvesedir. Bu vesveseler bazen nefsimizden, bazen ise şeytan tarafından verilmektedir.

Fakat bu noktada vesvesenin nereden geldiğine değil nasıl kurtulabileceğimiz konusuna yoğunlaşmamız gerekmektedir. İslam alimlerimizin ortak görüşüne göre vesveseden kurtulmanın en iyi yolu ise vesveseye kulak asmamaktır. Zira insan vesveseye kulak asıldığı ve mücadeleye girildiği taktirde vesvesenin çoğalmasına yol açabilmektedir.

Bu konuda şöyle bir örnek verebiliriz. Örneğin mesela namaz kılar iken rekat sayısı karıştırır ve kaçıncı rekatta olduğumuzu unutur isek sehiv secdesi yapmamız gerekir. Fakat mesela her gün bir vakit namazı kaç rekat kılındığı konusunda şüpheye düşülür ise bu hal İslam alimlerimize göre vesvesedir ve bu nedenle sehiv secdesi yapılması gerekmemektedir. Kaçıncı rekatta olduğumuz konusunda ağır basan düşünceye göre namaz ibadeti tamamlanır. İslam alimlerimiz bu görüşleri yukarıda da zikrettiğimiz gibi vesveseye kulak asmama konusuna girmektedir. Zira bu vesveseler dikkate alındıkça artmakta ve kişinin ibadet hayatını çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Özetle, namazda başka şeyler düşünmek namazı bozmamaktadır. Lakin namazın sıhhati ve faziletini azaltmaktadır. Bu nedenle yukarıda belirtiğimiz yol ile vesveseler aşılmalıdır. Mevla’ya emanet olun.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Fatima dedi ki:

  Hocam namazda başka şeyler düşünmek sehiv secdesi gerektirir mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır gerektirmemektedir. Namazlarınızdan sonra bu tür düşüncelerden kurtulmak için Yüce Mevla’mıza dua etmelisiniz.

 2. İrfan dedi ki:

  Allah razı olsun hocam demek istemeyenler olsa namazda akla bazı şeylerin düşmesi namazı bozmuyor.Allahım şükürler olsun sana namazlarımızı doğru kıldığımız için.

 3. namaz dedi ki:

  Ellerinize sağlık bu konuyu ne zamandır düşünüyordum Allah hepinizden razı olsun Cenettin kapısını her daim açık olsun (teşekkürler)

 4. faruk dedi ki:

  Allah bu hizmet sunan hazırlayandan emeği geçene herkes Allah razı olsun Allah ceneti nasip etsin inşallah

BİR YORUM YAZ