Namaz

Namazda Abdesti Bozulan Kişi Ne Yapmalı? Namaza Devam Edebilir mi?

Namazda abdesti bozulan kişi ne yapmalıdır? Daha sonra namazını tekrar kılmak için niyet ederek namaza devam edebilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Namaz içerisinde olan bir kimse abdesti bozulduğu taktirde kılmakta olduğu namaza hiç bir şekilde devam edemez. Çünkü namaz içerisinde ki kimsenin Abdesti bozulduğu taktirde namazı da bozulmakta ve artık namaz içerisinde sayılmamaktadır. Farz , sünnet , vacip gibi hiç bir çeşit Namaza abdestsiz iken devam edilemez! Yani bütün namazlar için hüküm budur. Böyle durumda ki bir kişi o vakit namazı o an terk etmelidir.

Eğer cemaatin içindeyse ve olduğu yerden ayrılamıyor ise olduğu yere oturmalı ve cemaat namazı bitirdikten sonra kalkıp abdestini tazelemeli ve namazını baştan tekrar kılmalıdır. Eğer namazda abdesti bozulduğu vakit kalkıp abdestini tazelemesine herhangi bir engel veya mani yok ise ayakta olsa dahi hiç oturmadan hemen abdesthaneye giderek abdestini tazelemeli ve sonra namazını baştan tekrar kılmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu